Obrazy Zofii Stryjeńskiej zachwyciły mieszkańców regionu. Tylko w ciągu trzech pierwszych tygodni od wernisażu, Muzeum Ziemi Tarnowskiej odwiedziło blisko półtora tysiąca zwiedzających, w tym także gości spoza Tarnowa.
Zainteresowanie wystawą było tak duże, że organizatorzy postanowili wydłużyć godziny zwiedzania we wszystkie niedziele marca.
Obrazy można podziwiać od 9.00 do 17.00.
Zofia Stryjeńska, nazywana w dwudziestoleciu międzywojennym ‘księżniczką polskiej sztuki’, stworzyła swój własny, niepowtarzalny język plastyczny.
Jej obrazy, ze względu na swoją wrażliwość na światło, na co dzień są skrywane w muzealnych magazynach.
Dlatego zwiedzający podkreślają, że jest to wyjątkowa okazja, by móc je obejrzeć na własne oczy.
– Jest to nie lada gratka dla nas, mieszkańców Tarnowa, zobaczyć dzieła tak słynnej artystki w naszym rodzinnym mieście.
– To jest malarka bardzo charakterystyczna, wystarczy spojrzeć na jeden, jakikolwiek obraz i już wiadomo, kto go namalował.
– Bardzo podoba mi się, że takie dzieła ujrzały w końcu światło dziennie, tym bardziej, że są własnością miasta, więc jak najbardziej powinny cieszyć oko mieszkańców.
– Bardzo podobała mi się wystawa, piękne kompozycje, bardzo podobało mi się podzielenie tych obrazów na różne sektory tematyczne, najbardziej spodobały mi się obrazy związane z folklorem, na pewno tu wrócę.
– Ja już jestem drugi raz na wystawie w przeciągu dwóch dni, a na pewno będę jeszcze wielokrotnie.
Zofię Stryjeńską w malarstwie inspirował folklor. Na wystawie są prezentowane obrazy powstałe głównie w latach 30. i 60. XX wieku. Ekspozycja została podzielona na cztery części tematyczne: stroje ludowe, obrzędy i zwyczaje, obrazy religijne oraz ludowe scenki rodzajowe.
Wystawa pt. 'Zofia Stryjeńska. Między wiarą a obrzędem” będzie czynna do 16 maja. Zwiedzanie jest bezpłatne.














