Mammobus znów pojawi się w Tarnowie i okolicznych miejscowościach. To okazja, by szybko, bezpłatnie i bez skierowania wykonać mammografię i zadbać o swoje zdrowie.
Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza kobiety w wieku 45–74 lata do udziału w programie profilaktyki raka piersi. W jego ramach panie mogą raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne bezpłatnie, bez skierowania i bez kolejek. Badania realizowane są zarówno w pracowniach stacjonarnych, jak i w mobilnych gabinetach – mammobusach.
Mammobusy docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, dzięki czemu kobiety mogą skontrolować swoje piersi bez konieczności dalekich dojazdów. Diagnostyka wykonywana na ich pokładzie nie różni się jakością od badań prowadzonych w stacjonarnych pracowniach.
Mammografia to szybkie i bezpieczne badanie obrazowe. Każda z piersi jest na kilka sekund delikatnie uciskana, co pozwala uzyskać dokładne obrazy oceniane następnie przez lekarza radiologa. W przypadku prawidłowego wyniku kolejne badanie zalecane jest po dwóch latach. Jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę, m.in. na mammografię uzupełniającą, USG piersi lub biopsję.
Adresy pracowni stacjonarnych oraz pełny harmonogram postojów mammobusów dostępne są na stronie www.nfz-krakow.pl w zakładce 'Profilaktyka z NFZ”. Informacji o programie udziela również Telefoniczna Informacja Pacjenta – bezpłatnie, całodobowo pod numerem 800 190 590.
Od stycznia kobiety mogą także umawiać się na badanie poprzez centralną e-rejestrację w Internetowym Koncie Pacjenta.
Harmonogram postojów mammobusów
Tarnów
4 lutego 2026 r. – Tarnów, ul. Ignacego Mościckiego 27 (przy Centrum Kształcenia i Wychowania), godz. 9:00–13:00, rejestracja: tel. 58 325 76 02
23 lutego 2026 r. – Tarnów, ul. Lwowska 63 (przy sklepie wielkopowierzchniowym), godz. 9:00–17:00, rejestracja: tel. 58 767 34 44
Powiat tarnowski
3 lutego 2026 r. – Żabno, ul. Św. Jana 1 (przy boisku sportowym), godz. 9:00–14:00, rejestracja: tel. 58 325 76 02
24 lutego 2026 r. – Lisia Góra, ul. 1 Maja 7 (w rejonie Urzędu Gminy), godz. 9:00–17:00, rejestracja: tel. 58 767 34 44
24 lutego 2026 r. – Żabno, ul. Św. Jana 3 (przy boisku sportowym), godz. 9:00–17:00, rejestracja: tel. 58 767 34 44
