Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

fot. BP KEP - materiały przygotowane na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem 'Jedno Ciało. Jeden Duch. Jedna nadzieja” będziemy przeżywać Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ma on już ponad stuletnią tradycję i stał się cyklicznym świętem ekumenizmu.

Co roku między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

– Jedność jest dla nas darem i tajemnicą. Taka jedność, która połączy wszystkie osoby odkupione przez Jezusa, jest łaską. Taka jedność jest darem pochodzącym od Boga, a dar trzeba przyjąć, trzeba się nawrócić

mówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp Adam Bab.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział w audycji 'W trosce o Kościół’, że nasza otwartość i pomoc dla Ukraińców, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed wojną, daje im możliwość głębszego uczestnictwa w życiu religijnym i społecznym. W grupie uchodźców z Ukrainy są przedstawiciele różnych wyznań. Kościół tarnowski pomagał uchodźcom od początku wojny. Niektórzy nadal korzystają z tej pomocy.

– Opiekujemy się grupą Ukraińców, którzy przebywają w Błoniu. Chodzi zwłaszcza o małe dzieci, które rosną i chodzą do szkoły, nie tylko w Błoniu. To już czwarty rok tej wojny. W Tarnowie działa Centrum Pomocy Ukraińcom. To miejsce spotkań i kursów. W parafiach diecezji, w dużych skupiskach, mają możliwość także prawosławni i grekokatolicy na przeżywanie wspólnoty religijnej, ponieważ otwarliśmy kaplice, kościoły, gdzie mogą sprawować kult.

Tegoroczne hasło Tygodnia pochodzi z Listu św. Pawła do Efezjan 4,4 'Jedno Ciało. Jeden Duch. Jedna nadzieja’. Bp Bab przyznał, że słowa te dobrze streszczają misję Kościoła. 'Przyjmowanie daru zbawienia polega na przyjmowaniu daru jedności’ – zauważył.

Modlitwy i rozważania zostały przygotowane przez wiernych Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego wraz z ich braćmi i siostrami z Ormiańskich Kościołów Katolickiego i Ewangelickiego w historycznej duchowej i administracyjnej siedzibie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Macierzystej Stolicy Świętego Eczmiadzynu w Armenii.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwa od 18 do 25 stycznia.

Exit mobile version