Przez 80 lat historię zespołu kreśliły setki osób. Zespół Pieśni i Tańca ‘Swojacy’ świętuje okrągły jubileusz

540465447 1189513349872661 1703778674715659472 n

Na zdjęciu: Swojacy podczas Dożynek Reymontowskich / fot. Robert Bryl

492Ax0x8

Zdjęcie 1 z 5

Od 80 lat zachwycają występami, kultywują folklor i przekazują tradycję kolejnym pokoleniom.

Zespół Pieśni Tańca ‘Swojacy’ z Wierzchosławic świętuje okrągły jubileusz.

Zanim w zespole pojawił się śpiew i taniec, działali jako sekcja teatralna, a ich pierwszy występ w 1945 roku został poświęcony pamięci Wincentego Witosa w teatrze Słowackiego.

Grupę tworzy zarówno młodzież szkolna, jak i seniorzy.

Jednak bez względu na wiek, łączy ich wspólna pasja do śpiewania i wyrażania siebie poprzez muzykę i taniec, zanurzone w folklorze.

– Możliwość pokazania siebie, wyrażania swojej energii przez taniec i śpiew, gdzie to jest bardzo szczere, jeśli ktoś to lubi i jest pozytywnie tym zarażony, pozwala mu to bardzo ekspresyjnie prezentować swoje możliwości, swoje talenty. Są to też długoletnie przyjaźnie, nieraz i małżeństwa, które zawiązują się w zespole, więc to jest taka bliskość drugiego człowieka i wspólne dzielenie ciekawej pasji –

– zauważa Paweł Dąbrowski, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy z Wierzchosławic, który był gościem RDN Małopolska.

Na przestrzeni tych 80 lat historię zespołu kreśliły setki osób. W czasie wydarzeń jubileuszowych mają zaprezentować się zarówno obecni członkowie ‘Swojaków, jak i ci, którzy tworzyli zespół w przeszłości.

Obchody jubileuszowe rozpoczną się w najbliższą niedzielę, 12 października rozpocznie wspólna modlitwa. Msza św. w intencji zespołu zostanie odprawiona o godz. 9.30 w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach.

Galę Jubileuszową ZPiT ‘Swojacy’ zaplanowano tydzień później, w sobotę 18 października w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach o godz. 18.00.

Koncert poświęcony wszystkim członkom zespołu ‘Swojacy Swojakom’ będzie w sobotę, 25 października o godz. 17.00.

Zaproszenia dla byłych członków ZPiT SWOJACY na koncert 'SWOJACY SWOJAKOM” będą dostępne do odbioru w recepcji Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach od 6 października.

Radio RDN Małopolska patronuje wydarzeniu.

Cała rozmowa:

 

Exit mobile version