Spotkali się w Kamionce Wielkiej, żeby pokazać, że niepełnosprawni są pełni godności! [ZDJĘCIA]

niepelnosprawni037

’Więcej nas łączy, niż dzieli…’ to hasło powtarzali dziś w Kamionce Wielkiej, koło Nowego Sącza uczestnicy Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni, wydarzenie zorganizowała tutejsza Szkoła Podstawowa nr 2, Gminna Biblioteka i Klub Seniora. Wszystko po to, aby pokazać niepełnosprawnym z regionu, że są akceptowani.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest stosunkowo młodym świętem. W niektórych europejskich państwach obchodzi się je od około 30 lat. W Polsce trochę krócej, ale to sprawia, że co chwila pojawiają się nowe inicjatywy – turnieje, koncerty czy festyny – angażujące lokalną społeczność i niepełnosprawnych.

Taka pojawiła się też w Kamionce Wielkiej. To sami mieszkańcy chcieli się spotkać, integrować, otworzyć swoje serca na niepełnosprawnych i ich rodziny – mówiła radiu RDN Nowy Sącz, Anna Ziobrowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej.

W Ośrodku Nasza Gromadka są dzieci z Kamionki i stąd pomysł od Klubu Seniora i mam, aby nas zmotywować do robienia czegoś na rzecz tych osób – podkreśla dyrektor.

Liderka Klubu Seniora – Zofia Pawłowska – podkreśla, że nie mogło zabraknąć zaangażowania osób starszych, bo ci chętnie wspierają różne inicjatywy. Sprawa jest jednak bliska też jej sercu. – To są piękne spotkania, ze względu na to, że czcimy godność każdego człowieka, bo przecież w każdej chwili ktoś z nas może stać się niepełnosprawny. Ja też mam wnuczka niepełnosprawnego, ale przede wszystkim ciesze się, ze szczęścia, jakie widzę na twarzach wszystkich tych osób, które się z nami spotkały – mówi szefowa Klubu Seniorów.

Niepełnosprawni z Kamionki i całej Sądecczyzny mogli spotkać się z seniorami, ale też nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 2. Mateusz, uczeń jednej z klas, stał się dziś na moment wolontariuszem osoby niepełnosprawnej. – Możemy im pomóc, żeby się tutaj dobrze czuli i żeby się rozweselili. Myślę, że im też jest potrzebne takie rozluźnienie, żeby się nie stresowali nowym miejscem czy otoczeniem – opowiada.

Jak mówi Maria Orzechowska – wiceprezes fundacji Nasza Gromadka – osoby, którymi się zajmują, stają się ich rodziną. Kontakt z podopiecznymi jest jednak ograniczony, bo większość z nich nie mówi. – To jednak widać nawet po oczach, że akurat teraz chcę się napić, położyć, albo po prostu przytulić. My to widzimy, bo je obserwujemy i jesteśmy z nimi cały czas. Dzieci potrzebują naszej uwagi, my wspomagamy ich przy rehabilitacji – dodaje.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest corocznie 5 maja. Święto zostało zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. W tym dniu przypada też Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Exit mobile version