Akademia Tarnowska wzmacnia swoją pozycję na mapie ośrodków badawczych w Polsce.
Dr inż. Piotr Niemiec z Katedry Chemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego AT, jako pierwszy naukowiec z tarnowskiej uczelni, znalazł się w gronie laureatów prestiżowego konkursu Miniatura 9 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Badacz otrzymał wsparcie w wysokości ponad 40 tysięcy złotych, które przeznaczy na realizację projektu pt.:
'Preparatyka katalizatorów PtNPs/SiO2 w procesach samoorganizacji sterowanej oddziaływaniami elektrostatycznymi oraz ocena wpływu właściwości fazy aktywnej i porowatości nośnika na selektywność i konwersję reakcji uwodorniania acetofenonu”.
Choć nazwa projektu brzmi skomplikowanie, chodzi o lepsze wykorzystanie procesów katalitycznych stosowanych m.in. w przemyśle energetycznym, spożywczym, farmaceutycznym czy motoryzacyjnym.
– Mamy postawioną hipotezę, w której chcemy zaprojektować nowe katalizatory na bazie platyny. Platyna jest metalem, który jest bardzo drogi i jest bardzo szeroko wykorzystywany, zarówno w gospodarce jak i nauce. Stąd też każdy proces, który mógłby zapewnić nam zmniejszenie strat platyny jest bardzo cenny, zarówno z ekonomicznego jak i ekologicznego punktu widzenia.
Jeśli hipotezy się potwierdzą, korzyści będą ogromne – od ekonomicznych, związanych z efektywniejszym wykorzystaniem platyny, po ekologiczne, ograniczające wpływ produkcji na środowisko – tłumaczy dr inż. Piotr Niemiec.
Badacz podkreśla, że procesy katalityczne odgrywają kluczową rolę w wielu gałęziach gospodarki.
– Możliwości są ogromne ponieważ platyna jest szeroko stosowana w przemyśle chemicznym. Potencjalnymi odbiorcami mogą być różnego rodzaju zakłady, które zajmują się chemiczną przeróbką węgla, ewentualnie chemiczną przeróbką ropy naftowej ponieważ platyna jest katalizatorem procesu tzw. reformingu. Cała tak naprawdę przyszłość energetyki, która planuje się oprzeć na wodorze, na ogniwach paliwowych, no to platyna i katalizatory na bazie platyny są wykorzystywane do produkcji tego wodoru. Również przemysł farmaceutyczny, przemysł spożywczy, aż po cały przemysł motoryzacyjny, ponieważ katalizatory na bazie platyny to są te katalizatory samochodowe, które są odpowiedzialne za oczyszczanie spalin samochodowych.
Konkurs Miniatura 9 umożliwia finansowanie działań naukowych, które służą przygotowaniu wniosków do większych konkursów krajowych i międzynarodowych.
Warto dodać, że projekt będzie realizowany we współpracy ze studentami, dla których udział w badaniach stanowi niepowtarzalną okazję do zdobycia praktycznego doświadczenia. Planowana jest także publikacja naukowa oraz prezentacja wyników badań.