’Pan Tadeusz’ i 'Dziady’ – te tytuły powtarzały się na 'giełdzie tematów’ przed maturą.
Spytani o nastroje przed pierwszym tak ważnym egzaminem w życiu, maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie deklarowali, że starają się podchodzić do niego na spokojnie.
– Nie stresuje się, w ogóle! – Troszkę zestresowana jestem, ale zobaczymy, co to będzie. – Myślę, że w miarę okej. Uczyłem się. Czuję się przygotowany. – Nie jest źle. Myślę, że będzie dobrze, przynajmniej polski. – Jak nie teraz, to za rok… – Lekki stresik już jest, ale nie jakiś taki bardzo duży. Dobre nastawienie. – W porządku. Na razie nie stresuję się w ogóle, ale zobaczymy, jak będzie za niedługo. – Nie stresuję się. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po mojej myśli. Starałam się w domu nadrabiać wszystko i myślę, że będzie dobrze.
Maturzyści zakładają, że lekturą, o której przyjdzie im pisać, będzie 'Pan Tadeusz’ albo 'Dziady’, ale są też tacy, którzy liczą na 'Lalkę’.
– 'Dziady’, tak obstawiam. Tak mi się wydaje jakoś. – Ja myślę, że albo 'Pan Tadeusz’. albo 'Dziady’ i tego się trzymam. Jak tego nie będzie, to będzie ciężko. – Nie mam typów. Chciałbym, żeby było coś, co znam dobrze, 'Lalka’ na przykład. No, ale zobaczymy, co dadzą. Trzeba będzie napisać to, co będzie w arkuszu. – 'Dziady’ albo 'Pan Tadeusz’, to się przewija. – Raczej 'Pan Tadeusz’ i 'Dziady’. Wątpię, żeby co innego było. – 'Dziady’ i 'Pan Tadeusz’, są takie podejrzenia, ale zobaczymy…
W środę, 4 maja maturzyści piszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Pisemne matury dla większości potrwają do 20 maja. 23 maja odbędą się matury w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych.
Absolwenci w czwartek (5.05) matematykę, a w kolejnych dniach język angielski, historię, fizykę, chemię, biologię czy wiedzę o społeczeństwie. Egzaminy maturalne będą się także odbywały popołudniami, kiedy to maturzyści zasiądą do egzaminów z wybranych przedmiotów dodatkowych, takich jak np. filozofia, czy historia muzyki.