’Okażmy naszym babciom i dziadkom, że są kochani, doceniani i potrzebni w naszych rodzinach i wspólnotach” – zachęcił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda z okazji przypadającego w niedzielę 27 lipca Dnia Dziadków i Osób Starszych.
'Szczęśliwy, kto nie stracił swej nadziei” – to temat, który Ojciec Święty wybrał na obchody V Dnia Dziadków i Osób Starszych.
– Dobrze, że jest taki dzień – mówi tarnowianin Waldemar Dynowski, który ma dwóch wnuków w wieku 18 i 3 lat.
– Myślę, że to był dobry pomysł papieża Franciszka, który ustanowił taki dzień. Jest to też jakaś nobilitacja tych starszych ludzi, że wnukowie i wnuczki pamiętają o tym, że mają kogoś takiego starszego obok siebie. Mamy też ważne zadanie. To nie tylko chodzi o to, że przyjdzie dziadzio do wnuka, ale widzę na przykładzie młodszego wnuka, że co dziadzio zrobi, to wnuczek powtórzy. To jest zadanie bardzo odpowiedzialne dla wychowania młodych ludzi.
Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych został ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2021 r. Odbywa się on w niedzielę przypadającą zaraz po liturgicznym wspomnieniu świętych Joachima i Anny.
Jak informuje Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która, na prośbę Papieża, od początku promuje i organizuje to spotkanie, tegoroczny temat, zaczerpnięty z księgi Mądrości Syracha, wyraża błogosławieństwo, jakim obdarzone są osoby starsze i wskazuje, że 'nadzieja, pokładana w Panu, jest drogą do starości chrześcijańskiej i przeżywanej w pojednaniu”.
Dykasteria wskazuje też na szczególne znaczenie Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych w perspektywie trwającego Roku Świętego, przypominając, że może on być 'okazją do refleksji nad tym, w jaki sposób obecność dziadków i osób starszych może stać się znakiem nadziei w każdej rodzinie i wspólnocie kościelnej’.