Wojnicz stawia na wiklinę. W gminie przed laty z młodych pędów wierzb tworzono nawet ogrodzenia domów.
Dziś to surowiec wykorzystywany głównie do zaplatania koszyczków. Dlatego tradycja świętowania Dni Wikliny, która miała swój początek w 2010 roku, przyjęła się i cieszy uznaniem aż do teraz.
Dni Wikliny rozpoczną się w sobotę, 26 lipca w Ispie i potrwają dwa dni. Wydarzenie w sobotę o godz. 15.00 otworzą warsztaty wikliniarskie.
– Te koszyczki naprawdę zdają egzamin i ludzie chcą się tego nauczyć. Będą warsztaty wikliniarskie, na których można się nauczyć wyplatania. Swoje rękodzieło będzie można zabrać ze sobą do domu. Liczę, że znajdą się ludzie, którzy złapią bakcyl i będą się tym zajmować –
– mówi burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu Sebastian Wróbel zwraca uwagę, że w czasie wydarzenia wiklina będzie grała tu pierwsze skrzypce, ale będą też atrakcje dla miłośników rękodzieła.
– Celem takich uroczystości jest pokazanie rzemiosła ludowego. Pokażemy ceramikę, jak się ją produkuje, malarstwo na desce, będzie można zobaczyć, jak wygląda produkcja biżuterii drewnianej.
Z kolei na niedzielę o 16.00 zaplanowano warsztaty pszczelarskie, czyli jak wygląda technika i produkcja miodu, jak obchodzić się z pszczołami.
Na terenie gminy Wojnicz działa ponad 40 pszczelarzy.
Będą też muzyczne występy. W sobotę o godz. 18.30 wystąpią Mateusz Mijal i goście, po koncercie zabawa taneczna.
Muzycznie będzie też w niedzielę. O 17.30 wystąpi kapela ze wsi Milówka, o 19.00 Milano, gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra.
Bracia Golec wystąpią o godz. 21.00.
Wstęp jest bezpłatny.
Dni Wikliny w Ispie w gminie Wojnicz są organizowane co dwa lata.