Zobacz zdjęcia:
Pod Pirenejami i w Beskidzie Wyspowym tańce oraz zabawy dzieci bywają podobne. Udowadniają to zespoły regionalne z San Sebastian w Kraju Basków i zagórzańscy górale z Jurkowa. W trakcie Święta Dzieci Gór trwającego w Nowym Sączu nie tylko wspólnie występują na scenie, ale poza nią uczą się o swoich tradycjach, lokalnym tańcu i śpiewie.Jak mówi instruktor baskijskiej grupy, Juan Luis Unzurrunzaga, niektóre kroki są znane dzieciom, bo mają wspólną historię.
– Znamy niektóre tańce polskie. Przede wszystkim w Kraju Basków tańczy się dość dużo Polek. Kraj Basków ma siedem prowincji, a głównie w tych, które były we Francji dość często tańczy się tam Polkę. Co więcej, mówi się, że jakieś 400-500 lat temu, to właśnie Polacy przyjechali uczyć tego tańca.
Z kolei Mali Jurkowianie zauważyli podobieństwa w trakcie wspólnych zabaw.
– W wolnym czasie bawiliśmy się w podobne zabawy, polskie i baskijskie. Na przykład chusteczka haftowana, która w obu krajach wygląda podobnie. Ja zakolegowałam się z jedną dziewczynką o imieniu Maria i jest bardzo sympatyczna. Nie ma bariery językowej, ale gdyby była, to bym rozmawiała przez tłumacza.
– opowiadali Antek i Antosia, którzy do Nowego Sącza przyjechali z powiatu limanowskiego, a konkretnie z gminy Dobra.
Również polskie dzieci mają się czego uczyć, bo Kraj Basków ma około 400 tradycyjnych tańców, ale tylko część z nich zostanie zaprezentowana w trakcie festiwalu.
Młodzi Baskowie w programie na antenie radia RDN opowiadali o tym, że pochodzą z miejsca, w którym nie tylko są góry, ale też dostęp do wody i plaż. Widzą też podobieństwa z polskimi krajobrazami tj. duża ilość zieleni.
Podkreślali, że podoba im się Nowy Sącz i festiwal.
– Festiwal jest wspaniały, wydaje mi się, że tutaj wszystko jest okej i bardzo dobrze się tutaj czujemy. Miałam bardzo dużo okazji podróżowania po różnych festiwalach i wiele widziałam. Ten festiwal jest wyjątkowy, bo daje możliwość integrowania się ze swoimi zespołami kamrackimi. Możemy poznać nowych przyjaciół
– opowiadają dzieci z baskijskiego zespołu.
Zespołu wspólnie występują jeszcze w środę (23.07) o 18.00 w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu, a także z pozostałymi zespołami w trakcie koncertu finałowego w sobotę (26.07).
Grupy, które uczestniczą w tym roku w Święcie Dzieci Gór można oglądać też na estradach plenerowych w Krynicy Zdroju, Piwnicznej Zdroju, Szczawnicy, Ludźmierzu i Limanowej.