– Ta rekonstrukcja oznacza zaostrzenie kursu związanego z prześladowaniem opozycji i politycznych przeciwników – oceniła Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, komentując ogłoszone zmiany w rządzie Donalda Tuska.
Parlamentarzystka skrytykowała w szczególności decyzję o powołaniu na stanowisko ministra sprawiedliwości. Zdaniem Szczurek-Żelazko, odwołanie Adama Bodnara i powołanie na jego miejsce sędziego Waldemara Żurka to sygnał polityczny, który może oznaczać nasilenie działań wymierzonych w środowiska opozycyjne.
– Kuriozalna zmiana, która tak ogólnie świadczy o tym, że będzie zaostrzenie kursu związanego z prześladowaniem opozycji i w ogóle prześladowaniem Polaków, bo Donald Tusk mówił o jakichś dwóch stronach – dobra i zła, i że to zło trzeba niszczyć więc myślę, że to nie tylko prawica, ale wszyscy mieszkańcy Polski, którzy np. głosowali na prezydenta Nawrockiego, będą do zniszczenia. Przede wszystkim jest to sędzia więc to jest dowód na to jak bardzo upolityczniona jest kasta sędziowska, Iustitia i cały zespół ludzi współpracujących z obecnym rządem.
Krytyczne słowa z ust byłej wiceminister zdrowia w rządzie Zjednoczonej Prawicy padły również pod adresem nowego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. Izabelę Leszczynę zastąpiła Jolanta Sobierańska-Grenda.
Szczurek-Żelazko przestrzegła, że zmiany w tym resorcie mogą przyczynić się do pogłębienia procesów prywatyzacyjnych w systemie opieki zdrowotnej.
– Ministrem zdrowia po nieudolnych rządach minister Izabeli Leszczyny zostaje prezes Szpitali Pomorskich. Jak już słyszymy, te szpitale nie funkcjonują najlepiej – kolejki, odwoływane zabiegi, ograniczenia dostępności do świadczeń. To raczej dobrze nie wróży, a wręcz jest to, w mojej ocenie, taki sygnał że nowy kierunek ministerstwa będzie dążył do komercjalizacji, a później prywatyzacji ochrony zdrowia.
Rekonstrukcja rządu, ogłoszona przez premiera Donalda Tuska podczas przedpołudniowej konferencji prasowej, objęła dziesięć ministerstw, a liczba ministrów zmniejszyła się z 26 do 21.
Powstaną dwa nowe superresorty: gospodarczy i energetyczny. Pierwszym pokieruje Andrzej Domański (KO), drugim Miłosz Motyka (PSL).
Z rządu odeszli m.in. Adam Bodnar, Izabela Leszczyna oraz Sławomir Nitras, którego miejsce zajmie Jakub Rutnicki (KO). Z resortem rolnictwa pożegnał się Czesław Siekierski. Zastąpi go Stefan Krajewski (PSL).
Wicepremierem w gabinecie Donalda Tuska został Radosław Sikorski, który nadal będzie również szefem Ministrem Spraw Zagranicznych.
Nowy skład Rady Ministrów zostanie zaprzysiężony jutro, natomiast w piątek odbędzie się jego pierwsze posiedzenie.