Zobacz zdjęcia:
Masajowie z Tanzanii, Mali Mystkowianie spod Nowego Sącza i Związek Podhalan z Chicago. To zespoły, które prezentują się w ramach pierwszego dnia narodowego w tej edycji Święta Dzieci Gór.
W Nowym Sączu w poniedziałek (21.07) można było oglądać już przedpołudniowy występ wszystkich trzech grup. Największą uwagę przyciągnęli Masajowie z Afryki, którzy wyróżnia się tańcem, muzyką i strojem.
Do Nowego Sącza pomógł im dotrzeć ks. Kazimierz Króżel misjonarz z Czarnego Dunajca, który pracuje z Masajami.
– Dla większości tych dzieci to jest trzeci wyjazd poza wieś, bo dwa razy byliśmy w dużym mieście, żeby już przynajmniej trochę obrały śmiałości. Trzeba było zacząć od wyrobienia im aktów urodzenia, później paszportów, wiz i jesteśmy
– mówi kapłan i opiekun grupy.
– Bardzo dziękuję za to bardzo gościnne przyjęcie nas tutaj. Widzimy wielkie różnice naszych kultur, ale wierzymy, że będziemy wstanie się tu odnaleźć i jednocześnie ubogacić się
– dodają Marta i inni członkowie zespołu z Tanzanii.
Jak podkreślają, Masajowie nie muszą tworzyć zespołów regionalnych, żeby przypominać o dawnych tradycjach swojego regionu, bo to społeczeństwo nieustannie żyje swoim dziedzictwem kulturowym. Taniec i śpiew to codzienność.
Na festiwalowej scenie, obok grupy tanzańskiej oglądać można też występy nietypowego Związku Podhalan. Grupa reprezentacyjna przyjechała zza Antlantyku, konkretnie z Chicago, ale prezentuje kulturę górali spod Tatr.
– Jestem w zespole już 3 albo 4 lata. Chciałam tańczyć po góralsku i namówiłam mamę. Ja poszedłem do zespołu, bo mam góralską rodzinę i też chciałem być góralem
– mówią Michelle i Jasiu z Chicago.
Polskimi kamratami w poniedziałek (21.07) są przedstawiciele Lachów Sądeckich – Mali Mystkowianie. Grupa spod Nowego Sącza już integruje się z pozostałymi zespołami. – Dzieci pomagają sobie nawzajem odnaleźć się w festiwalowej rzeczywistości – mówi kierownik zespołu Kamil Wiatr.
– W momencie, gdy dzieci z Tanzanii dołączyły do nas do ośrodka w Nawojowej, nasze dzieci od razu zaczęli machać, nosić im walizki. Od pierwszych godzin pobytu spędzają wspólnie czas na grze w piłce i innych zabawach. Malujemy kredami albo gramy w koszykówkę i anse kabanse
– wyliczają Mali Mystkowianie.
Od wtorku (22.07) zaczną się też pierwsze wspólne treningi i przygotowanie tzw. tańców kamrackich, czyli tworzonych przez wszystkie zespoły. To okazja do tego, żeby dzieci poznawały swoje tradycje.
Każdy dzień narodowy składa się z dwóch koncertów. Pierwszy przedpołudniowy rozpoczyna się o 11.00 na placu Starej Sandecji. Po nim przygotowane są także animacje festiwalowe dla widzów. Drugi koncert główny odbywa się o 18.00 w amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu.
Rozmów z uczestnikami festiwalu możecie słuchać codziennie aż do piątku (25.07) na antenie radia RDN Nowy Sącz po godzinie 13.00. Oglądajcie też zdjęcia i relacje wideo w naszych mediach społecznościowych.