100 lat temu Reymont bawił na dożynkach u Witosa. Wierzchosławice odtworzą to wydarzenie

witos13

fot. Władysław Reymont podczas dożynek w Wierzchosławicach - 1925 (fot. UG Wierzchosławice/Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa)

To będzie wielkie widowisko z inscenizacją historyczną. W Wierzchosławicach trwają przygotowania do dożynek Reymontowskich.

Są organizowane na pamiątkę pobytu polskiego noblisty Władysława Reymonta u trzykrotnego premiera RP Wincentego Witosa. W sierpniu mija dokładnie 100 lat od tego wydarzenia.

Jak zauważa dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach Piotr Pawlina, 1925 rok zapisał się na kartach historii z jeszcze innego powodu.

– W tym samym roku Reymont zmarł, rok wcześniej otrzymał Nagrodę Nobla za powieść ‘Chłopi’, tę powieść, którą rozsławił polską wieś, tę powieść chłopi uznali za swoją, dlatego też to zaproszenie Reymonta na dożynki do Wierzchosławic. Zjechały się tam delegacje włościańskie z całej Polski.

Zakończył się już casting na aktorów-amatorów, którzy wcielą się w role Wincentego Witosa i Władysława Reymonta w czasie dożynek w Wierzchosławicach. Będą mieć do odegrania ważną rolę.

– Witos wita Reymonta, Reymont dziękuje za to powitanie i przemawia krótko na zgromadzonych na dożynkach. Będzie to też okazja, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie –

– dodaje Piotr Pawlina.

Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach odbędą się 16 i 17 sierpnia. W programie m.in. strefa dla dzieci, zabawa taneczna dla dorosłych. W sobotę, 16 sierpnia koncert da Staszek z Gór, czyli Stanisław Karpiel Bułecka.

Główne uroczystości będą w niedzielę, 17 sierpnia. Wtedy po Mszy św. będzie główny obrzęd dożynkowy i konkurs wieńca, a także występy zespołów regionalnych.

Wśród nich zespół pochodzący z miejscowości, gdzie została osadzona akcja powieści Reymonta ‘Chłopi’.

– Zespół Regionalny im. Władysława Stanisława Reymonta z Lipiec Reymontowskich. To są te Lipce Reymontowskie, w których Reymont umieścił akcję powieści ‘Chłopi’. Zespół folklorystyczny nawiązuje do twórczości noblisty i w swoim repertuarze mają elementy związane z ‘Chłopami’ Reymonta.

W czasie dożynek wystąpi też Zespół Pieśni i Tańca ‘Swojacy’, który w tym roku świętuje jubileusz 80-lecia istnienia.

Na zakończenie dożynek będzie koncert muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry Polish Art Philharmonic pod batutą pochodzącej z Wierzchosławic Martyny Zych.

Starostami dożynek będą Monika i Wojciech Steindlowie – to krewni Wincentego Witosa. Wojciech Steindel jest praprawnukiem trzykrotnego Premiera Polski.

Exit mobile version