Uzależnienie od telefonu stanowi obecnie bardzo duży problem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Specjaliści przestrzegają, że długotrwałe nadużywanie smartfona może i nie naraża bezpośrednio życia, ale często prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym.
15 lipca to Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. To nieformalne święto, które ma na celu zachęcenie do oderwania się od ekranów smartfonów i spędzenia czasu offline, skupiając się na otaczającej nas rzeczywistości.
Zapytaliśmy mieszkańców Tarnowa czy wyobrażają sobie odłożyć telefon na jeden dzień, albo przynajmniej na kilka godzin.
– Myślę, że dałabym radę, bo czasem to mi się udaje przy dzieciach.-Oj wydaje mi się, że za dużo. Myślę, że ciężko by było, ale dobry pomysł, jak najbardziej warty do rozważenia.-W zasadzie to nie dużo, bo to ograniczyłam -półtorej godzinki dziennie. Bardzo dobry pomysł. Telefon teraz zabiera mnóstwo czasu i dezorganizuje nasze życie i uważam, że powinny być ograniczenia jeżeli chodzi o telefon. – Ja czasami spędzałam nawet dwa miesiące bez telefonu.
Trener mentalny Jakub B. Bączek zwraca uwagę na objawy uzależnienia
-Uzależnienie od telefonu, które niektórzy nazywają fonoholizmem może powodować, że my czujemy silny stres, a może nawet lęk kiedy tego telefonu nie mamy pod ręką. Mamy takie poczucie , że coś nas omija. Nazywamy to 'FOMO” od angielskiego Fear of Missing Out. Mamy takie poczucie, że nie mamy kontroli nad swoim życiem i czasami mamy silne objawy nerwowe, czyli np. zdarza nam się, że słyszymy nasz budzik, albo słyszymy dźwięk przychodzącego SMS-a. Gdy tymczasem jego tak naprawdę nie było na telefonie, tylko wyobrażamy to sobie w głowie.
Aby ograniczyć używanie telefonów przez dzieci i młodzież, coraz więcej szkół wprowadza zakaz korzystania ze smartfonów. Także wielu rodziców decyduje się na ograniczenie czasu, który spędzają ich dzieci na korzystaniu z tego typu urządzeń.
Jakub B. Bączek radzi jak ograniczyć korzystanie z telefonów.
-Warto powiadomienia wyciszyć, być może wyciszyć sobie dźwięk w telefonie, zwłaszcza po godzinie 16 w weekendy. Może nawet niektórzy z państwa uznają, że było by sensowne zamontować jakieś limity aplikacji. Decydujemy, że nie chcemy być dziennie na mediach społecznościowych dłużej niż 45 minut i faktycznie jeśli taki czas minie ta dana aplikacja z naszego telefonu te media społecznościowe zablokuje.
Według badań, Polacy średnio korzystają z telefonu przez 3 godziny dziennie. Połączenia telefoniczne stanowią 78% tego czasu. Wśród młodzieży czas spędzony przed smartfonem wynosi 5-6 godzin.
autor: Mateusz Podwika/oprac. Aneta Mleczko