Zobacz zdjęcia:
To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo i przygotowanie obywateli do działania w sytuacjach kryzysowych. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło właśnie nową edycję programu 'Strzelnica w Powiecie 2025”, dzięki któremu samorządy mogą zdobyć środki na stworzenie wirtualnych i pneumatycznych obiektów do szkolenia strzeleckiego.
To konkretna propozycja dla tych, którzy chcą rozwijać kompetencje obronne – zarówno wśród młodzieży, jak i w organizacjach proobronnych czy formacjach uzbrojonych spoza Sił Zbrojnych.
– Chodzi o to, by umożliwić prowadzenie regularnych, bezpiecznych szkoleń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych – podkreśla mjr Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, który mówił o programie w audycji 'Słowo za Słowo”.
– Młodzież, oprócz tych treningów, strzelania, podniesienia swojej świadomości, jeżeli chodzi o obsługę broni, może zobaczyć jak wyglądają rzeczywiście takie treningi strzeleckie.
W ramach programu są dwa konkursy: Na wirtualne strzelnice – z dofinansowaniem do 200 tys. zł oraz na zamknięte strzelnice pneumatyczne – tu wsparcie może wynieść nawet 300 tys. zł.
– Różnica między tymi strzelnicami polega na tym, że strzelnice wirtualne odbywają się na trenażerach strzeleckich, na replikach broni, z kolei strzelnice pneumatyczne to tak naprawdę strzelanie m.in. z wiatrówki.
Mjr Paweł Badoń podkreśla, że to kontynuacja działań, które przynoszą już widoczne efekty w regionie. W poprzednich edycjach tylko na terenie podległym WCR Tarnów powstało 11 wirtualnych strzelnic – m.in. w XVI LO w Tarnowie, Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu oraz w szkołach w powiatach bocheńskim (4 obiekty), brzeskim i dąbrowskim (po 3).
Wnioski mogą składać jednostki samorządu terytorialnego. Termin mija 16 września 2025 r., a aplikacje należy przesłać do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.