Zbliża się odpust ku czci św. Szymona – transmisja w RDN

47

’Święty Szymonie – pielgrzymie nadziei” to hasło odpustu w Lipnicy Murowanej. Odbędzie się on od 13 do 20 lipca.

W czasie zarazy w Krakowie, Szymon opiekował się chorymi, sam zaraził się i zmarł. Po jego śmierci odnotowano wiele cudownych uzdrowień i łask, co przyczyniło się do jego kultu.

Święty Szymon swoją odwagą, wiarą, miłością służył bliźnim – przypomina ks. Mariusz Jachymczak, kustosz sanktuarium św. Szymona.

– Wtedy, kiedy wszyscy porzucają nas i tracimy nadzieję, kiedy zagląda w oczy śmierć, św. Szymon staje przy nas, tak jak stawał przy tych, którzy bez nadziei na życie, na zdrowie, umierali w czasie epidemii w Krakowie. Kiedy uciekali nawet ich najbliżsi, pozostał św. Szymon i kilku braci bernardynów, aby trzymać za rękę, dodawać otuchy, udzielić rozgrzeszenia, podać wiatyk i uczynić chrześcijański pogrzeb.

Do Lipnicy Murowanej przybywają pielgrzymi z różnych zakątków Polski, aby prosić i dziękować za otrzymane łaski.

– Modlimy się i prosimy o potrzebne łaski dla pielgrzymów, parafian. Bardzo wiele osób przybywa do sanktuarium, aby prosić o to, co w życiu jest im potrzebne m.in. o uzdrowienie duszy i ciała. A św. Szymon nie odmawia, oręduje za nami i wiele w tym roku cudów dokonało się za jego przyczyną. Przybywajmy do św. Szymona w pielgrzymce nadziei.

Podczas tygodniowego odpustu do Lipnicy Murowanej przybędą m.in. pracownicy służby zdrowia, nauczyciele.

– Msze św. o 6.30, 17.00 i 19.00, a zakończenie każdego dnia na lipnickim rynku podczas Apelu Szymonowego. W poszczególnych dniach będziemy modlić się za nauczycieli, rodziny, Róże Różańcowe, służby mundurowe i w szczególny sposób za chorych, cierpiących, lekarzy, pielęgniarki i wszystkich, którzy posługują chorym, starszym, cierpiącym.

Uroczystości centralne odbędą się w niedzielę 20 lipca o 11.00 na placu kościelnym w sanktuarium św. Szymona. Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Transmisja Mszy w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Św. Szymon urodził się między 1438 a 1440 r. w Lipnicy Murowanej. Był on kapłanem z zakonu ojców bernardynów. Szymon, jako dziecko był bardzo pobożny i pragnął zdobywać wiedzę. Gdy ukończył szkołę parafialną i studium przygotowawcze z szkoły średniej, zapisał się na Wydział Artium Akademii Krakowskiej.

Będąc pod wpływem kazań św. Jana Kapistrana, św. Szymon wstąpił do zakonu bernardynów, a w 1458 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Po ukończeniu studiów teologicznych, około 1460/1462 otrzymał święcenia kapłańskie. Początkowo objął funkcję przełożonego tarnowskiego klasztoru. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie głosił kazania. O. Szymon poszerzał nabożeństwo do imienia Jezus, co spowodowało nawrócenie wielu grzeszników.

W 1463 r. został kaznodzieją zakonnym i katedralnym w Krakowie. Podczas życia zakonnego wyróżniał się surowością życia. Zajmował się także przepisywaniem dzieł teologicznych. 17 maja 1472 wraz kilkoma współbraćmi przybył do L’Aquili, w celu oddania czci św. Bernardynowi ze Sienny oraz wzięcia udziału w uroczystości przeniesienia jego relikwii do nowej świątyni. W 1478 ponownie przybył do Italii z okazji kapituły generalnej. Wtenczas nawiedził groby św. Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Następnie udał się w pielgrzymkę pokutną do Ziemi Świętej.

W czasie panowania epidemii cholery, o. Szymon udzielał sakramentów, a także opiekował się chorymi. Gdy sam zachorował, z pokorą znosił cierpienia choroby. Zmarł 18 lipca 1482 roku, umierając ze wzrokiem utkwionym w krzyżu. Został pochowany w kościele klasztornym. Św. Szymon został kanonizowany w Rzymie 3 czerwca 2007 r. przez papieża Benedykta XVI.

Kult Szymona z Lipnicy Murowanej trwa od XV w. Miał on miejsce przy jego grobie w Krakowie na Stradomiu, jak i w miejscu jego urodzenia. Kult ten rozpoczął się jeszcze przed jego beatyfikacją. Był czczony przez monarchów, współbraci zakonnych, wiernych Krakowa i rodzinnej Lipnicy. Cuda, łaski, które działy się za sprawą św. Szymona wraz z kultem i modlitwą, ukazywały się świadectwa jego czci.

Exit mobile version