Zobacz zdjęcia:
Duże straty i ogromna mobilizacja parafian – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku liczy straty i z niepokojem śledzi prognozy pogody.Poniedziałkowa nawałnica uszkodziła część dachu na kościele. Silny wiatr zerwał ok. 60 metrów kwadratowych powierzchni dachu, uszkodzone zostało też poszycie.
– Straż zabezpieczyła dach poprzez założenie plandeki przeciwdeszczowej, usunęła resztki blachy, zabezpieczyła pozostałą część blachy, żeby następne nawałnice czy burze nie uszkodziło następnej części dachu na kościele. Z tym, że jest to tylko takie tymczasowe. Straż mówiła, że jeśli przyjdą ulewne deszcze, to zabezpieczenie dużo nam nie pomoże –
– mówił wikariusz parafii św. Jakuba w Brzesku ks. Łukasz Polniaszek.
Kiedy na założonych przez strażaków plandekach gromadziło się więcej wody, z pomocą ruszyli parafianie, którzy własnoręcznie ją ściągali.
– W międzyczasie przyszła druga ulewa i też niestety plandeki na strychu kościoła zaczęły przeciekać, zamieniały się w mini basen, gdzie parafianie mopami ściągali tę wodę, w wiaderkach znosili, żeby na bieżąco zabezpieczyć strop kościoła –
dodaje ks. Łukasz Polniaszek, który wraz z parafianami wyraża także wdzięczność strażakom z KP PSP w Brzesku i KW PSP w Krakowie, którzy z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem w strugach deszczu przez ponad 3 godziny zabezpieczali dach brzeskiej świątyni.
Mimo wszelkich starań, na sklepieniu świątyni da się już zauważyć zacieki w kilku miejscach.
Parafianie z niepokojem śledzą też prognozy pogody. Alerty mówią o intensywnych opadach deszczu, które mogą nieść kolejne zniszczenia.
Dach świątyni ma być jeszcze dziś częściowo zabezpieczony, będą też szacowane straty. Kościół jest ubezpieczony, ale kapłani szacują, że koszt naprawy przewyższy kwotę odszkodowania. Dlatego każdy może włączyć się w pomoc przy wymianie zniszczonego dachu.
Do kościoła św. Jakuba można wchodzić od strony zachodniej i południowej przez zabytkową część, czyli kościół sanktuaryjny. Wejście do kościoła od strony wschodniej jest zataśmowane i odgrodzone, tamtędy nie można przechodzić. Na razie nabożeństwa w brzeskiej świątyni odbywają się normalnie.
Nawałnica, która wczoraj przeszła przez region, wyrządziła ogromne straty, także w powiecie brzeskim. Było 220 interwencji, w których brało udział ponad 200 zastępów straży pożarnej, ponad 1000 strażaków usuwało ponad 130 powalonych drzew i linie energetyczne. Na 29 budynkach mieszkalnych i 9 gospodarczych były uszkodzone dachy. Strażacy pompowali też wodę z zalanych terenów i dostarczali zasilanie aparatury medycznej z agregatów prądotwórczych.
Dziś mamy kolejny alert. Prognozowane są intensywne i gwałtowne opady deszczu, będą też burze, silny wiatr, lokalnie także grad. Możliwe są podtopienia.