To jedno z niewielu muzeów w kraju, w którym można dotykać eksponatów.
Interaktywna wystawa ‘Ziemia, Woda i Powietrze’ w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach cieszy się coraz większą popularnością.
Zwiedzający mogą m.in. zobaczyć tu skały z głębin ziemi, przekonać się, jak powstają chmury i poznać fascynujący świat nietoperzy.
– Możemy wszystko dotykać, przekręcać, dotykać, brać do ręki. To, co ja najbardziej lubię w tej wystawie, to jest taka lokalność. Jeśli mamy temat Ziemi, to opowiadamy o piaskowcu ciężkowickim, jest tam też duża ekspozycja dotycząca nietoperzy, w Ciężkowicach występuje aż 11 gatunków tego niezwykłego ssaka. Jeśli mamy część o wodzie, to np. przy takim symulatorze wywoływania powodzi to pokazujemy powódź na naszej rzece, czyli Białej –
– mówiła przewodnik i edukator Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach Katarzyna Hołda.
Turyści chętnie odwiedzają też Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, gdzie można poznać ok. 200 gatunków ptaków. Atrakcji jest jednak znacznie więcej – przekonuje Katarzyna Hołda.
– Jest to jedna z najbogatszych kolekcji zwierząt występujących w naszym kraju. Nie tylko ptaki, ale są też praktycznie wszystkie ssaki, które mamy na terenie Polski. Największą atrakcją jest batyskaf, czyli atrapa łodzi podwodnej, gdzie mamy wrażenie, jakbyśmy pływali na rzece Białej, poznajemy jej mieszkańców, ale też zagrożenia, które na mieszkańców rzeki Białej czyhają.
Miłośnicy basenów i wodnych atrakcji, którzy szukają ochłody, szczególnie w upalne dni, goszczą także w Parku Zdrojowym w Ciężkowicach, który jest czynny całą dobę siedem dni w tygodniu i można z niego korzystać za darmo.
Ci, którzy wolą więcej ruchu, wybierają z kolei Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto lub Ścieżkę w koronach drzew w Ciężkowicach.