Ruszyły wypłaty renty wdowiej. Wnioski można nadal składać

bf miini

To realna pomoc dla seniorów – tak o rencie wdowiej mówiła w Tarnowie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ruszyła wypłata nowego świadczenia. W Tarnowie złożono dotychczas 13 tys. wniosków. W województwie małopolskim renty trafiły do 5,6 tys. osób, w łącznej kwocie 20,3 mln złotych. W kraju 86 tys. uprawnionych otrzymało blisko 317 mln złotych.

O nowym świadczeniu mówiła w Tarnowie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

– Pieniądze trafiają na konta wdów i wdowców. Średnio to ok. 300 – 350 zł. Wypłaty ruszyły wczoraj. W kraju 86 tys. osób otrzymało już te środki. To dopiero początek, ponieważ takich terminów jest sześć. To 1. dzień miesiąca, a także 6, 10, 15, 20, 25. W tych dniach można spodziewać się wypłaty renty wdowiej.

Minister apelowała w Tarnowie o to, aby osoby, które spełniają kryteria składały stosowne wnioski jeszcze w lipcu.

– Dlaczego jest to takie ważne? Każda osoba, która złoży wniosek do końca lipca i spełni kryteria umożliwiające otrzymanie renty wdowiej, otrzyma ją z wyrównaniem także za lipiec. Jeżeli ktoś złoży wniosek w sierpniu, to po spełnieniu kryteriów otrzyma to świadczenie, ale już od sierpnia. ZUS cały czas przyjmuje wnioski. Można złożyć je osobiście w oddziale lub przez internet.

Niektórzy seniorzy zastanawiają się czy dostaną rentę wdowią, bo nie otrzymali jeszcze stosownego pisma w tej sprawie. Minister uspokaja.

– Chciałabym uspokoić wszystkie osoby, które czekają jeszcze na decyzję ZUS, że ta decyzja nadejdzie, najpóźniej w dniu wypłat emerytur, czy w jednym z tych wskazanych terminów, ale wszyscy zostaną poinformowani o tej decyzji i wszystkie osoby, którym przysługuje to świadczenie, otrzymają środki.

Od stycznia do czerwca ZUS otrzymał ponad 978,2 tys. wniosków – najwięcej ze wszystkich instytucji, które obsługują rentę wdowią. W Małopolsce wpłynęło ich natomiast 80,9 tys.

Renta wdowia to połączona wypłata 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. świadczenia, które przysługuje po zmarłym małżonku lub odwrotnie (tzw. zbieg świadczeń). Część uprawnionych otrzyma świadczenie z dwóch instytucji: z ZUS i z innego organu emerytalno-rentowego. Oznacza to, że dostaną oni w jednym miesiącu dwie wypłaty w różnych terminach.

Exit mobile version