Kandydaci na kursie. Wkrótce nowi nadzwyczajni szafarze będą służyć chorym

PR 18

fot. Przemysław Rura

PR-9

Zdjęcie 1 z 9

58 kandydatów z 38 parafii przygotowuje się do przyjęcia funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

Jest to już 20. edycja. – Zgłaszają się coraz młodsi kandydaci, również z parafii, w których jeszcze nie było wcześniej nadzwyczajnych szafarzy, choć takich parafii jest już naprawdę niewiele – mówi ks. Jakub Jasiak, diecezjalny duszpasterz i odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy w diecezji tarnowskiej.

Kurs jest już za półmetkiem. Odbyła się czwarta z sześciu sesji. Każda z nich odbywa się według programu ściśle określonego przez wskazania Konferencji Episkopatu Polski. Rozpoczyna się Mszą św. z homilią, następnie część wykładowa i praktyczna, obiad oraz na koniec modlitwa liturgią godzin.

W poszczególne zagadnienia pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza kandydatów wprowadzają wykładowcy tarnowskiego Wydziału Teologicznego.

Podstawowe zagadnienia z teologii Eucharystii, jako pamiątki, uczty i ofiary przedstawił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski.

– Trzeba dbać o swój rozwój duchowy, o swoją osobistą relację z Chrystusem, nie tyle patrzeć na innych, co skupić się na swoim rozwoju, którym można wtedy służyć innym – mówił ks. Królikowski w homilii.

Kurs ma przygotować kandydatów do zanoszenia Komunii św. chorym w niedziele, kiedy kapłani posługują w kościołach oraz do rozdzielania Ciała Chrystusa w czasie Mszy św. w sytuacji nadzwyczajnej: duża liczba wiernych powodująca nadmierne przedłużanie się rozdzielania Komunii św., zbyt mała liczba szafarzy zwyczajnych oraz wyraźna prośba proboszcza miejsca.

Kurs zakończy się uroczystym błogosławieństwem 28 czerwca w kaplicy seminarium, którego dokona biskup tarnowski Andrzej Jeż w obecności księży proboszczów oraz rodzin kandydatów.

Exit mobile version