Rocznica beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Będzie Msza w miejscu, gdzie stał papieski ołtarz

Projekt bez tytulu 7 2 750x536 1

38 lat temu papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze bł. Karolinę, dziewicę i męczennicę. Jej kult się rozwija. Bł. Karolina patronuje m.in. Ruchowi Czystych Serc, Szkolnym Kołom Caritas, Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, Miasteczku Modlitewnemu.

Jej sarkofag znajduje się pod ołtarzem kościoła w Zabawie. Nastolatka żyła i zginęła w pobliskiej Wał- Rudzie, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza w czasie I wojny światowej, 18 listopada 1914 r. Oddała życie w obronie czystości.

W homilii wygłoszonej na Mszy beatyfikacyjnej papież Jan Paweł II powiedział, że postawa Karoliny przypomina współcześnie żyjącym o godności człowieka.

Kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Zbigniew Kucharski swój doktorat poświęcił bł. Karolinie. Jak podkreśla, dziewica i męczennica jest wzorem dla młodych i starszych.

– Święci, błogosławieni to są osoby, które są swoistym listem Pana Boga do nas, przez który On chce nam coś powiedzieć i ten list Bóg pisze z nimi. Kiedy Karolina najmowała się na polu za dniówkę przyszła jakaś dziewczyna i grabiami zniszczyła jej to, co zrobiła. Karolina powiedziała jej, że ma słabszy dzień i jej pomogła, zostawiając swoją pracę. Zobaczmy jaka to była reakcja.

W miejscu, gdzie miała miejsce beatyfikacja, czyli w parafii bł. Karoliny w Tarnowie we wtorek zostanie odprawiona Msza Święta o godz. 18.00. Będzie jej przewodniczył ks. Zbigniew Wielgosz, redaktor naczelny tarnowskiego Gościa Niedzielnego.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest 'pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Doktoryzował się z bł. Karoliny. Dotarł do ciekawych faktów

Exit mobile version