To szansa na rozwój regionu i integrację mieszkańców – mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego. Ruszyło głosowanie w ramach ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
O głosy Małopolan walczy 218 projektów. W ubiegłym roku oddano 380 tys. głosów. Zdecydowaną większość stanowiły kobiety.
– Są to ciekawe i różnorodne działania, które obejmują niemal każdą dziedzinę życia. Są to: zdrowie, polityka społeczna, edukacja, wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci, młodzieży, a także dla seniorów. Pomysły na te zadania zgłosili sami mieszkańcy. Najwięcej projektów jest z dziedziny sportu i kultury. To przede wszystkim integruje mieszkańców i zachęca do aktywności, żeby wyjść z domu i się spotkać –
mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Które z pomysłów przejdą do realizacji, zdecydują mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 lat.
Najłatwiej jest oddać głos przez internet. Link https://bo.malopolska.pl/
– Dużym ułatwieniem jest to, że został wprowadzony generator, który jest na stronie internetowej. Mieszkaniec krok po kroku jest instruowany w jaki sposób uzupełnić formularz. Jeżeli są jakieś braki to generator o tym informuje. To jest bardzo duże ułatwienie. Jeżeli generator to zaakceptuje, to znaczy, że karta została uzupełniona w sposób prawidłowy, a głos będzie uznany jako ważny, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.
Głosować można także stacjonarnie poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych m.in. w agendach zamiejscowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Tarnowie i Nowym Sączu. Kartę można też wysłać pocztą do siedziby Urzędu Marszałkowskiego z dopiskiem 'Budżet Obywatelski”.
Głosowanie trwa do 13 czerwca. Listę zwycięskich zadań poznany najpóźniej 7 października. Na ich realizację Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył kwotę 16 mln złotych.
Małopolanin ma do dyspozycji 2 głosy. Jeden na zadanie wojewódzkie – na te zadania może zagłosować każdy mieszkaniec województwa. Drugi głos jest na zadanie regionalne i tutaj możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu.
Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy, ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub wojewódzkie, to zostanie on uznany za głos ważny. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy.
Przykładowe projekty:
Projekt regionalny 'Odkryj Małopolski Skarb” ma na celu przybliżenie mieszkańcom Małopolski dziedzictwa kulturowego Jana Pawła II jako patrioty, filozofa, człowieka kultury i sztuki, poety i aktora, człowieka pokoju i dialogu, patrona Małopolski. Zakłada on m.in. 20 audycji, które będą uzupełnione eventami w plenerze w różnych częściach regionu adresowanymi do rodzin z czytaniem poezji Jana Pawła II oraz kinem plenerowym i atrakcjami dla dzieci. ( Zadanie Region Tarnowski, kod zadania: TAR 46, Odkryj Małopolski Skarb).
W zadaniach ogólnowojewódzkich jest propozycja pikniku filmowego.
Inicjatywa jest odpowiedzią na brak oferty kulturalnej dla mieszkańców małych miejscowości w Małopolsce. Celem projektu jest stworzenie w okresie wakacyjnym pikniku zakończonego kinem pod gołym niebem dla mieszkańców małych miejscowości i wsi. Projekt ma za zadanie budowanie i wzmacnianie zainteresowania kinematografią, literaturą i kulturą jako doświadczeniem wspólnotowym. Ponadto jest też świetną okazja do obejrzenia filmu w inny niż zwykle sposób. Piknik może być ciekawą formą uatrakcyjnienia wakacyjnych wieczorów. Panująca podczas seansu na świeżym powietrzu atmosfera zapewni widzom niezapomniane wrażenia. Projekcję filmu poprzedzi dwugodzinny program animacyjny, który będzie oparty na zabawach z wykorzystaniem muzyki filmowej, klasycznej oraz tematów z bajek i animacji dla dzieci oraz karaoke z muzyką z bajek i znanych filmów. Projekt jest otwarty i skierowany do mieszkańców województwa małopolskiego w różnym wieku, w tym do osób ze szczególnymi potrzebami. Event wzbogacony zostanie zabawami i atrakcjami dla dzieci. (tj. np. zjeżdżalnie dmuchane, balonowe zoo, wyrzutnia słodyczy) Zadanie: Ogónowojewódzkie, kod zadanie: OGW 15, piknik filmowy.