Gmina Szerzyny sfinansuje drugą godzinę lekcji religii

rel

– Lekcja religii to całościowe wychowanie młodego człowieka, wychowywanie ku wartościom, co w przyszłości zaowocuje dobrymi obywatelami – uważa wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. Po zapoznaniu się z pisemnymi wnioskami rodziców, działając w uzgodnieniu z dyrektorami wszystkich szkół podstawowych wójt podjął decyzję o sfinansowaniu przez gminę drugiej godziny lekcji religii, jako godziny samorządowej, nieobowiązkowej.

Od kilku miesięcy toczy się w Polsce dyskusja nad wymiarem godzin nauczania religii od nowego roku szkolnego. Państwo zobowiązało się finansować nauczanie tylko jednej godziny lekcji religii w każdej klasie tygodniowo. Zdaniem wójta gminy Szerzyny Grzegorza Gotfryda, dla dużej liczby katolików ta decyzja jest krzywdząca i niesprawiedliwa.

– Nie mogę pozostać obojętny na głosy rodziców, którzy oczekiwali od samorządu, by ich dzieci miały możliwość uczęszczania na dwie godziny lekcji religii. To będą lekcje dodatkowe, nieobowiązkowe, na początku lub na końcu zajęć. Ponad 95 proc. rodziców wykazało zainteresowanie tym, żeby zorganizować drugą godzinę religii. Frekwencja na lekcjach jest praktycznie stuprocentowa. W szkołach mamy 670 uczniów, a od przyszłego roku szkolnego będzie to 655 osób. To pięć szkół podstawowych w miejscowościach: Czermna, Szerzyny, Ołpiny, Swoszowa i Żurowa.

Nie jesteśmy zamożnym samorządem, ale nie możemy sobie też pozwolić na to, żeby naszym uczniom ograniczyć dostęp do nauczania religii. Nawet za cenę ograniczenia innych wydatków – dodaje wójt Grzegorz Gotfryd.

– Samo nauczanie religii w ujęciu rocznym będzie kosztować ok. 250 – 260 tys. zł, a w tym roku to będzie kwota ok. 70 tys. Jest to jeszcze poziom, na który możemy sobie pozwolić. Oczywiście trzeba będzie ograniczyć inne wydatki. Natomiast w samorządzie podejmując decyzje wybieramy to co jest najważniejsze. Dla mnie danie możliwości kształcenia młodym ludziom będzie owocowało w przyszłości dobrymi, odpowiedzialnymi mieszkańcami, z dobrze ukształtowanym kręgosłupem moralnym. To jest o wiele ważniejsze niż czasem jeden dodatkowy wybudowany chodnik czy położna nakładka asfaltowana, którą możemy zrobić w przyszłości, pozyskując inne fundusze.

Tak przygotowane projekty organizacji szkół przedstawiono do weryfikacji i opinii Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Samorząd otrzymał pozytywne opinie wszystkich projektów arkuszy organizacyjnych w zakresie drugiej godziny religii wydane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie.

Exit mobile version