Zobacz zdjęcia:
Na dziedzińcu przy Muzeum Etnograficznym odbywa się VII Dzień Hetmański. Mimo niepogody humory dopisują zarówno wystawcom, jak i odwiedzającym.
Można spotkać tu osoby w różnym wieku. W rozmowie z RDN Małopolska przyznają, że takie rodzinne spędzanie czasu ma sens.
– Chciałem pokazać synowi, jak dawniej wyglądało życie, żeby dziecko zdobyło wiedzę. Wydaje się, że we współczesnym świecie dzieci i młodzież nie mają zbyt dużej wiedzy na temat przeszłości, a tutaj mogą wszystko zobaczyć na żywo. – Przyszliśmy zobaczyć turniej łuczniczy, zachwyciły nas stroje, jest to coś ciekawego dla dzieci, mogą zobaczyć, jak to dawniej wyglądało. – Podoba mi się, jak strzelają z łuku. Fajnie jest wiedzieć o rzeczach, które były wiele lat temu.
Od pierwszej edycji Dnia Hetmańskiego w Tarnowie, aż do teraz podczas wydarzenia można spotkać bractwo historyczne ‘Wataha Rycerska’ z Nowej Jastrząbki w gm. Lisia Góra.
Jak przyznaje rotmistrz Dominik Gładysz, rekonstruktorzy wciąż budzą zainteresowanie wśród zwiedzających, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych.
– Przede wszystkim cieszą się, że widzą pasjonatów, cieszą się, że mogą zobaczyć coś starego w nowych czasach. Dzięki temu mogą doświadczyć, jak to jest trzymać miecz, albo samemu powalczyć na bezpieczne treningowe miecze, pod okiem profesjonalistów. Ten odbiór jest bardzo pozytywny, szczególnie najmłodsi, w taki sposób próbujemy zachęcać ich do polubienia historii. Zupełnie inaczej jest, jak ktoś opowiada o historii, to może być dla dzieci nudne, ale jak ktoś im tą historię pokaże, to jest inny odbiór, dlatego staramy się, żeby dzieci miały jak największą interakcję z nami.
Na VII Dniu Hetmańskim nie brakuje też miłośników ceramiki. Na stoisku Marka Bukały z Latoszyna można znaleźć naczynia wzorowane na takich nawet z IX i X wieku. Jak przyznaje, ludzie mają swoje preferencje co do kształtu i koloru naczyń.
– Ta ceramika jest w pełni użytkowa, można w niej trzymać ciepłe, zimne rzeczy, do wszystkiego się nada. Ludzie najczęściej pytają o kubki, ale też ceramika typowo użytkowa, np. do gotowania na ogniskach, o to najczęściej już pytają rekonstruktorzy. Dawniej gotowano w glinianych garnkach na ognisku, więc mi się też zdarza takie rzeczy robić, choć rzadko je ze sobą wożę. Jeśli chodzi o kształt naczyń, to już kwestia gustu. Kolorystycznie dominują zielenie i brązy.
VII Dzień Hetmański w Tarnowie wpisał się Noc Muzeów.
Do późnych godzin wieczornych i nocnych za darmo można zwiedzać wszystkie oddziały Muzeum Ziemi Tarnowskiej, a także m.in. Muzeum Diecezjalne, Galerię Bema20, katedrę, gdzie specjalnie dziś od godz. 19.00 zostanie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich. Najdłużej, bo do północy, będzie można zwiedzać Cmentarz Żydowski.
Jedyną płatną atrakcją tego dnia jest możliwość podziwiania panoramy miasta z wieży ratuszowej.