Jeszcze kilkanaście lat temu radioterapia kojarzyła się głównie z poparzeniami i ciężkimi skutkami ubocznymi. Dziś to nowoczesna, precyzyjna metoda leczenia, która w wielu przypadkach pozwala całkowicie zniszczyć raka — bez potrzeby operacji.
Mówił o tym w audycji Bez Skierowania dr n. med. Andrzej Radkowski, kierownik Zakładu Radioterapii w tarnowskim Centrum Onkologicznym przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.
Specjalista radioterapii podkreślił, że niektóre nowotwory udaje się dziś całkowicie zniszczyć samym napromienianiem. Tak jest np. w przypadku raka prostaty.
– W przypadku wczesnych zmian to jest ponad 90 procent wyleczalności, mamy możliwość kontrolowania leczenia poprzez oznaczanie poziomu PSA (marker nowotworowy). W niektórych sytuacjach jesteśmy trochę konkurencyjni dla chirurgów, bo oni powiedzą że trzeba operować. Nie mówię, że nie, bo pacjentów jest naprawdę wielu, ale są takie możliwości i często chirurg urolog uważa, że radioterapeuta może być bardziej skuteczny niż on i my to przyjmujemy. Tak naprawdę radioterapia jest w stanie w tej chwili leczyć nawet takie nowotwory, które były dotąd uważane za niepromieniowrażliwe jak rak nerki czy czerniak złośliwy.
I to bez bólu, bez poparzeń i bez dramatycznych skutków ubocznych, bo nowoczesna radioterapia jest o wiele bezpieczniejsza niż dawniej. Dr Radkowski przyznaje, że wśród pacjentów jest wciąż wiele obaw.
– Ten mit poparzenia ciągle u nas funkcjonuje. To się wiąże z tym, że poprzednio były pewnego rodzaju innej energii promieniowania wykorzystywane i sto procent tej dawki zadawanej przez nas była na skórze i ta skóra była mocno obciążona. Dzisiaj radioterapia nie parzy, nie daje żadnych odczuć, ani zimna ani gorąca ani bólu.
Dr Andrzej Radkowski zwrócił uwagę, że radioterapia znajduje również zastosowanie jako leczenie przedoperacyjne. Bardzo skuteczna okazuje się w leczeniu raka odbytnicy, a napromienianie w tym przypadku trwa zaledwie 5 dni.
– Są takie sytuacje kiedy dzięki radioterapii możemy ten nowotwór osłabić przed leczeniem operacyjnym. On już nie jest taki dynamiczny, nie zagraża rozsiewem, stwarza możliwości zabezpieczenia marginesów chirurgicznych, że zmniejsza ryzyko wznowy miejscowej i to powoduje, że chirurdzy w tej chwili bardzo często przysyłają do nas pacjentów do przedoperacyjnej radioterapii. Nowości są takie, że być może to samo będzie w raku piersi, że zamiast napromieniać pacjentkę po leczeniu operacyjnym możemy najpierw napromienić guz – bardzo precyzyjnie, bo go widać jeszcze przed operacją, no a później pacjentka przejdzie następny cykl. Na pewno tolerancja będzie lepsza, bo leczenie będzie krótsze i będzie stosunkowo skuteczniejsze.
Radioterapia jest też skuteczną i bezpieczną metodą leczenia bolesnych ostróg kości piętowych, dlatego często wykorzystywana jest w ortopedii.
Audycja Bez Skierowania emitowana jest w każdy wtorek o 17.10. Powtórki można posłuchać w czwartek o 22.00.
Wszystkie audycje znajdziesz TUTAJ
Tymczasem w czwartek (15 maja) w Zakładzie Radioterapii w Tarnowie odbędzie się Dzień Otwarty. W godzinach od 10 do 14 będzie można porozmawiać z lekarzami, zobaczyć sprzęt i przekonać się, że radioterapia XXI wieku to zupełnie inna historia niż kiedyś.