Święto folkloru w Podegrodziu. To była 42. Druzbacka [ZDJĘCIA]

druzbacka 2025 glowne

Zobacz zdjęcia:

Druzbacka_05_2025001

Zdjęcie 1 z 64

Muzyka, śpiew i piękne stroje oraz tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Za nami 42. edycja Druzbacki w Podegrodziu. Uczestnicy konkursu rywalizowali w kategoriach: muzyk, grup śpiewaczych, śpiewaków solistów, mistrzów z uczniami oraz drużbów i starostów weselnych.

Wiele powodów do radości mieli członkowie zespołu Skalnik z Kamionki Wielkiej, którzy wygrali kategorię grup śpiewaczych dorosłych.

– Cieszymy się niezmiernie, bo jest to nasza pierwsza główna nagroda w historii zespołu. Złotego słowika dotąd jeszcze nie zdobyliśmy

– mówi Jan Dobosz.

– Staramy się przekazywać te tradycje młodszym i mamy nadzieję, że będą je kontynuować. Nasz region słynie z tego śpiewu i tańców lachowskich. To już 42. Druzbacka i szczycimy się tym wydarzeniem. Na wydarzenie przyjeżdżają ludzie z daleka

– dodali inni członkowie Skalnika.

Zespół z Kamionki Wielkiej zakwalifikował się na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, który rozpocznie się 27 czerwca.

Nasz wynik dał nam dużo radości, ale też zaskoczenia – mówi Aleksandra Rzeźnik z zespołu regionalnego Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju, który zajął I miejsce w kategorii żeńskich grup śpiewaczych.

– Konkurencja była bardzo duża, ale długo ćwiczyłyśmy i jesteśmy bardzo zadowolone. Od dziecka jesteśmy związane z folklorem, z zespołami. W wielu przypadkach kontynuujemy tradycje naszych rodziców. Dzięki takim wydarzeniom tradycja nie ginie. Wynik na Druzbacce dał nam nominację na Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej i mamy nadzieję na dalsze sukcesy.

Na wydarzenie w Bukowinie, które rozpocznie się 9 lipca zakwalifikował się też ks. Piotr Obrzut pochodzący z Grybowa. Wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku był najlepszy wśród instrumentalistów.

– Muzykę ludową wyniosłem z domu. Tata był dla mnie zawsze przykładem i wzorem – od niego się uczyłem. Konkurs Druzbacka śledziłem od dawna, a w tym roku udało się zdobyć najwyższą nagrodę Złote skrzypce. Grałem na heligonce melodie z regionu Pogórza, ale też od Nowego Sącza, bo kultura lachowska nie jest tak daleko mojemu miejscu pochodzenia.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się: 52 instrumentalistów, 29 muzyk (kapel ludowych), 29 grup śpiewaczych, 27 śpiewaków solistów, 11 mistrzów z uczniami, 4 drużbów weselnych oraz 1 starosta weselny. Łącznie zaplanowano 153 prezentacje konkursowe, w których realizację zaangażowanych było 480 uczestników, instruktorów i opiekunów. Gospodarzem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu, a głównym organizatorem Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Pełne wyniki 42. Druzbacki znajdziesz tutaj: KLIK.

 

Exit mobile version