Czy policja jest kobietą? Panie już od stu lat kobiety służą w mundurach [ZDJĘCIA]

policja kobiety2 janusz bobrek

fot. Janusz Bobrek

Zobacz zdjęcia:

policja_kobiety_janusz_bobrek

Zdjęcie 1 z 11

fot. Janusz Bobrek

Czy policja jest kobietą? Takie pytanie padło dziś w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, gdzie dyskutowano o roli przedstawicielek płci pięknej w służbie mundurowej. Jak to zmieniało się na przestrzeni lat i ile jest policjantek w Polsce?

Okazją do dyskusji jest trwająca w tym roku setna rocznica rozpoczęcia pracy kobiet w polskiej policji. Teraz jest ich ponad 20 tysięcy w całym kraju.

3 z nich osiągnęły stopień nadinspektora, czyli generalskie. Pierwszą z pań, którą spotkał taki zaszczyt jest Irena Doroszkiewicz, która służyła w policji 26 lat, będąc między innymi komendantem wojewódzkim policji w Opolu.

Jak podkreśliła, na początku służyć mogły jedynie kobiety, które nie miały dzieci lub wdowy.

– Zamążpójście od razu wykluczało panie z szeregów policji. Gdyby teraz było podobnie, nigdy był nie wstąpiła do policji, bo gdy to się stało, miałam już dziecko. Teraz jest inaczej, a mamy nawet 11 policjantek, które są kontrterrorystkami. Panie są przewodnikami psów służbowych, służą w policji konnej, w służbach operacyjnych – wszędzie.

Jak dodała Irena Doroszkiewicz, Polska była pionierem w niektórych elementach służby policyjnej kobiet.

– Panie założyły mundury 1936 roku. Nasze policjantki jako pierwsze w Europie otrzymały broń. Funkcjonariuszki z Polski były jednymi z najlepiej wyszkolonych w Europie. Przyjeżdżały do nas Angielki, by się uczyć.

Komendant miejski policji w Nowym Sączu Adam Bukański podkreśla, że widok policjantek w służbie to już codzienność.

– Kiedyś nie było to tak oczywiste. Teraz pań w policji jest dużo i stoją ramię w ramię z mężczyznami w służbie. Szacunek dla nich, że podejmują to wyzwanie.

Czy zatem policja jest kobietą? Pytamy Elżbietę Gargulę, emerytowaną policjantkę i przewodniczącą regionu Nowy Sącz w IPA czyli Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji.

– Moim zdaniem jednak nie – jest to rodzajnik. Myślę, że jednak ten balans między mężczyznami i kobietami w policji musi być zachowany, ale widzę świetlaną przyszłość pań w policji.

Dodajmy, że w nowosądeckiej komendzie pracuje 100 funkcjonariuszek – między innymi w logistyce, prewencji, ale też w wydziale kryminalnym. Jest też 101 pracownic cywilnych.

Exit mobile version