Kościół w Świniarsku został konsekrowany [ZDJĘCIA, WIDEO]

swiniarsko

Zobacz zdjęcia:

swianiarsko_konsekracja_kosciol120

Zdjęcie 1 z 120

W tym roku 3 maja był wyjątkowy dla wiernych ze Świniarska. Chociaż dla parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski poza uroczystością kościelną to także dzień odpustu. W tym roku, po 25 latach od rozpoczęcia budowy, nowy kościół pw. Miłosierdzia Bożego został konsekrowany. Do podsądeckiej miejscowości przyjechał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślał, jak bardzo rozrosła się tutejsza parafia na przestrzeni ostatnich dekad.

– Pamiętam jeszcze z lat mojej młodości, przejeżdżając przez Świniarsko, było tu zaledwie kilka domów przy tej głównej drodze, a teraz mamy potężnie rozbudowaną miejscowość i zarazem też parafię. W związku z tym budowa tego kościoła, zresztą imponującego, dobrze się wpisuje w te potrzeby, które się pojawiają, bo to nie tylko jest kwestia zasiedlania tego terenu, ale także trzeba podkreślić, że wierni tutaj są bardzo dynamiczni, jeżeli chodzi o aktywność w życiu parafialnym. Istnieje bardzo dużo różnych grup, bardzo dużo różnych osób angażuje się bezpośrednio w życie parafialne, a więc mamy taką mocną, silną wspólnotę rozwijającą się, dynamiczną, z dobrymi wskaźnikami demograficznymi i zarazem z pogłębioną duchowością, co daje nam gwarancję ciągłości wiary w przyszłości.

W homilii biskup Andrzej Jeż nawiązywała do czytań mszalnych mówiących o konieczności dawania świadectwa wiary. Odnosił się też do przypadającej w tym dniu uroczystości NMP Królowej Polski i roli Matki Bożej, która nigdy nie upuściła Polaków i niezależnie od panującej dynastii jest zawsze panującą królową.

Przypomnijmy, że konsekracja kościoła jest ostatecznym przeznaczeniem budynku wyłącznie do służby Bogu i sprawowania kultu religijnego. To największa uroczystość dla danej parafii. W ramach tego obrzędu o procesyjnym wejściu do kościoła poświęcona została woda, którą biskup poświęcił kościół w dwóch wymiarach – materialnym i duchowym, czyli zarówno budynek, jak i wspólnotę ludzi. Po liturgii słowa odbyła się główna część dedykacji kościoła. W ołtarzu złożone zostały relikwie błogosławionego Jerzego Popiełuszki, a później ołtarz i ściany zostały namaszczone w czterech miejscach. Przed uroczystą iluminacją dokonano też uroczystego okadzenia ołtarza i ścian kościoła. Całość zakończyła liturgia eucharystyczna.

 

Data konsekracji kościoła przypadła w ważnym dla parafii czasie – podkreśla proboszcz ks. Zbigniew Kożuch.

– Przeżywamy 25-lecie rozpoczęcia budowy i tak pięknie się złożyło, że rozpoczęto budować kościół w 2000 roku, w roku jubileuszowym i dziś dedykacja również w roku jubileuszowym, właśnie po 25 latach od rozpoczęcia tej budowy. Wielka radość parafian, którzy budowali ten kościół przez lata, angażowali się bardzo pracą, ofiarami, cierpieniem, modlitwą, bo to jest bardzo ważna sprawa.

Dodaje też, że parafia ciągle się rozrasta, bo wciąż na tych terenach budowane są nowe domy, a mieszkające w nich rodziny angażują się w działalność wspólnoty. Poprzedni kościół, który spłonął w 2003 roku, nie byłby w stanie pomieścić tak wielu parafian – dodaje proboszcz.

Parafianie podkreślają, że uroczystości konsekracji były tu wyczekiwane.

– Czekaliśmy na tę konsekrację tyle lat, także sama radość. Była renowacja misji, spowiedź, także jesteśmy duchowo przygotowani. To 25 lat ciężkiej pracy i efekt jest. Widać, że Bóg nam błogosławił i kościół stoi

– mówili w rozmowie z RDN Nowy Sącz parafianie.

Parafia pod wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku obejmuje miejscowości: Świniarsko, Podrzecze i część Małej Wsi. Świniarsko należało kiedyś do Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a potem kiedy w latach 50-tych powstała Parafia św. Ducha prowadzona przez Ojców Jezuitów, Świniarsko zostało przydzielone do niej. Podrzecze natomiast należało do Parafii Podegrodzie.

Gdy pojawiła się potrzeba budowy kościoła w Świniarsku, ojcowie przekazali Świniarsko z powrotem Parafii św. Małgorzaty. Staraniem ówczesnego proboszcza Fary ks. Władysława Lesiaka, wykupiono od wspólnoty protestanckiej w Stadłach drewniany kościół i przeniesiono go do Świniarska. Pracami tymi zajął się ówczesny wikariusz Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, ks. Stanisław Nykiel, w latach 1956/7. Wtedy to biskup tarnowski Jan Stepa w roku 1957 utworzył w Świniarsku placówkę duszpasterską, zaś biskup Jerzy Ablewicz, w roku 1971 erygował parafię. Pierwszym Rektorem a potem Proboszczem został ks. Jan Kiełbasa.

Pożar drewnianego kościoła i budowa nowej świątyni.

Drewniany kościół ma swoją, bardzo ciekawą historię. Został zbudowany około 1786 r., jako fundacja Sióstr Klarysek ze Starego Sącza dla miejscowości Stadła, należącej do Parafii Podegrodzie. Gdy cesarz austriacki zaczął konfiskować ziemie należące do Klarysek, a potem parcelować ją dla miejscowej ludności, ta, jako bardzo bogobojna odmawiała przyjęcia tej ziemi. Wtedy cesarz sprowadził do Stadeł i okolicznych miejscowości kolonistów niemieckich, wyznania protestanckiego, przekazując im również w używanie wspomniany kościół. Taki stan utrzymywał się do zakończenia II wojny światowej, do wyjazdu protestantów.

Drewniany kościół z czasów XVIII wieku w dużej mierze spalił się w nocy z 9 na 10 maja 2003 roku, po tym jak w trakcie burzy uderzył w niego piorun. Po pożarze nie sprawowano tu już kultu. Budynek został przeniesiony do sądeckiego skansenu, gdzie dokonano jego rekonstrukcji. Nowy kościół w parafii w tym czasie dopiero powstawał, bo budowa ruszyła zaledwie trzy lata wcześniej. Prace nabrały jednak tępa i już jesienią 2003 roku nowa świątynia miała dach. Wszystko to działo się za czasów probostwa ks. Józefa Makowskiego.

Exit mobile version