Jest symbolicznym miejscem pamięci z historią sięgającą czasów międzywojennych. Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym, zawsze podczas uroczystości patriotycznych, takich jak dzień Flagi czy rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gromadzi tłumy mieszkańców.
Historyk Hubert Tarnowski tłumaczy, że pomnik od samego początku miał dla tarnowian duże znaczenie.
– Jest to miejsce niezwykle ważne dla Polaków, mające też sięgającą dość daleko historię, bowiem początki pomnika sięgają czasów II Rzeczpospolitej, kiedy to tarnowianie chcieli uczcić w jakiś sposób i upamiętnić osoby, które poległy podczas wielkiej wojny. Wojna jak wiadomo przyniosła nam niepodległość, a osoby te często były nam nieznane. Pochowane w bezimiennych grobach. Zbiorowych mogiłach. Czasem ich szczątki nigdy nie zostały odnalezione i pozostały na polach wielu stoczonych wtedy bitew.
Pomnik został oficjalnie odsłonięty 28 czerwca 1931 roku. Niektóre jego elementy, jak wylicza historyk są jednak dużo starsze. Głazy narzutowe znajdujące się u jego podstawy, pierwotnie pochodziły z pomnika IV Austriackiej armii, który został rozebrany w październiku 1918 roku.
– Częścią pomnika jest również płyta. Płyta, która pochodzi z roku 1925 i została ufundowana przez nieznanego nam dobroczyńcę i została znaleziona w zasadzie, położona pod pomnikiem Adama Mickiewicza na placu Kazimierza Wielkiego w nocy z 20 na 21 czerwca 1925 roku. Pomnik miał dla tarnowian znaczenie ogromne. Był miejscem pamięci. Już podczas jego odsłonięcia odbyła się manifestacja, która sprzeciwiała się działaniom bojówek Hitlerowskich w Gdańsku, które to organizowały różnego rodzaju akcje prowokacyjne, wymierzone głównie w polaków i Polskę.
W czasach powojennych władze komunistyczne nie dbały o pomnik, przez co uległ on częściowemu zniszczeniu. Od tego czasu przeszedł on już liczne renowacje. Pierwsza miała miejsce w 1979 roku. Ostatnia w 2008. Aktualnie planowane są kolejne prace.