‘Starzejemy się. To błąd systemowy’ – mówi Komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.
Średnia wieku pracownika tych służb wynosi 54 lata. Jedynie 12 zatrudnionych osób jest w wieku między 42-50 lat.
Komendant Tarnowskiej Straży Miejskiej Krzysztof Tomasik mówił w Słowo za Słowo, że taki stan jest pokłosiem błędu systemowego, popełnionego wiele lat temu.
– Pierwsze patrole pojawiły się 1991 roku, to jest kawał czasu, ponad 30 lat, kiedy funkcjonariusze są w przestrzeni naszego miasta i pomagają mieszkańcom. Starzejemy się, bo rzeczywiście kiedyś, dawno temu ktoś popełnił ogromny błąd systemowy i tworząc ustawę o strażach miejskich i gminnych, zapomniał o tym, że byliśmy kiedyś policjantami municypalnymi i młodzi wtedy ludzie, którzy przyjmowali się do pracy w Straży Miejskiej, wiązali nadzieję, że będą pracować tak jak policjanci, po prostu krócej, bo ta praca naprawdę jest skomplikowana i złożona, bardzo trudna, a tu okazuje, że jednak funkcjonariusze są urzędnikami i muszą pracować do takiego samego wieku, jak każdy normalny człowiek, który nie jest w służbach.
To jednak niejedyny problem jednostki.
Jak wynika z danych przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 10 lat, coraz mniej osób chce pracować w Straży Miejskiej. Zmniejszono też liczbę wakatów.
Podczas, gdy 10 lat temu w Tarnowskiej Straży Miejskiej pracowały 63 osoby, obecnie jest to 43-osobowy zespół.
Jak przyznaje Krzysztof Tomasik, trudno będzie odwrócić ten trend, ale trzeba zadbać, by liczba pracowników w Straży Miejskiej nie spadła jeszcze bardziej.
– Warto zatrzymać to, co już w tej chwili ma miejsce, by ta liczba już się nie zmniejszała, ale widzimy, jak wyglądają konkursy. W tamtym roku, kiedy ogłaszaliśmy konkurs na stanowisko strażnika miejskiego, zgłosiła się tylko jedna osoba. Dla porównania, w Straży Pożarnej w Tarnowie na ok. 3 etaty było ponad 180 osób chętnych. To też nie dziwi, bo pakiet zabezpieczenia socjalnego w służbach mundurowych jest zdecydowanie inny niż u nas.
Dlatego też część funkcjonariuszy, którzy odchodzą ze Straży Miejskiej, szuka zatrudnienia w innych służbach, jak np. w Policji czy w ABW.
Do pracy w Straży Miejskiej może nie zachęcać też pensja. Miesięczne wynagrodzenie to niewiele powyżej najniższej krajowej. Strażniczy miejscy pracują mężczyźni do 65. roku życia i do 60 lat kobiety.
43-osobowy zespół w Tarnowskiej Straży Miejskiej tworzy 40 mężczyzn i 3 kobiety.
Tarnów. Młodych nie pociąga już mundur? Nie ma chętnych do pracy w Straży Miejskiej