Wolontariuszki z Polski pomagają leczyć zęby mieszkańcom Afryki

sdfsdsf

Fot. Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej

Pacjenci po nawet 10 latach życia z bólem odczuwali ulgę, lub wręcz szczęście, po wyrwaniu chorego zęba. W szpitalu w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej pracowały dwie wolontariuszki: Monika Pintal-Ślimak, która jest diagnostą laboratoryjnym i lekarz stomatolog Urszula Ziembrowicz.

W ramach projektu zakupiono sprzęt stomatologiczny niezbędny do funkcjonowania pracowni stomatologicznej, skonsultowano 84 pacjentów i przeprowadzono 112 zabiegów wyrwania zębów, a 6 poddano leczeniu poprzez rekonstrukcję zęba lub założenie plomby.

Przeprowadzono również szereg szkoleń dla personelu w celu kontynuacji pracy poprzez pracowników szpitala, zarówno dla pielęgniarzy wykonujących zabiegi stomatologiczne, jak i pracowników laboratorium, którzy uczyli się obsługi nowych maszyn do diagnostyki laboratoryjnej.

Projekt został zrealizowany we współpracy z misjonarką świecką Agnieszką Nowak. Dotyczy on wprowadzania nowych gałęzi medycznych w szpitalu w Bagandou, wybudowanym i finansowanym przez diecezję tarnowską.

Celem projektu było ponowne otwarcie gabinetu stomatologicznego w Bagandou oraz m.in. kontynuacja formacji dla personelu szpitalnego laboratorium, poszerzenie wiedzy tego personelu w zakresie diagnostyki laboratoryjnej oraz podstawowych zabiegów stomatologicznych.

Exit mobile version