Prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable będzie można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Wernisaż zaplanowano na poniedziałek, 28 kwietnia o godz. 17.00.
Na jednej wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze eksponaty z kilku muzeów – zapowiada kurator wystawy Przemysław Kozek.
– Są to takie topowe, bardzo wysokiej klasy muzealia, które obrazują zmiany, jakie zaszły w konstrukcji i wyglądzie broni białej i palnej, ale także uzbrojenia ochronnego w i konsekwencji umundurowania na ziemiach polskich od pradziejów po czasy współczesne. Z mojego punktu widzenia bardzo ciekawy jest wczesnośredniowieczny miecz, którego nigdy nie mieliśmy przyjemności tutaj prezentować. oczywiście są tu też starsze obiekty, bo zaczynamy od prehistorii, pradziejów, ale ten wczesnośredniowieczny miecz wiąże się z tym, że wystawa wpisuje się w obchodzone w tym roku tysiąclecie Królestwa Polskiego, jest datowany między IX a X wiekiem.
Jak przekonuje Przemysław Kozek, eksponaty zaciekawią nie tylko znawców militariów. W planach są też warsztaty edukacyjne, podczas których będzie można także dotknąć replik uzbrojenia.
– Wystawa jest dedykowana znawcom, jak i ludziom, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z tą tematyką, więc wszyscy zauważą jakość, kunszt. Natomiast ci, którzy interesują się militariami, będą wiedzieli, że to, co prezentujemy, spora część jest opisana w katalogach muzealnych, eksponaty są prezentowane jako topowe obiekty muzealne. Ktoś, kto wejdzie na wystawę, wyjdzie z pewnym obrazem zmian, jakie zaszły w Wojsku Polskim na przestrzeni ostatniego tysiąclecia. Ponadto będziemy realizować warsztaty edukacyjne w osobnej sali, w której zgromadziliśmy repliki uzbrojenia.
Wernisaż wystawy pt. 'Pokaż znawcy broń jakiego narodu a orzeknie Ci o oświacie jego” odbędzie się w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.
Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.