Zobacz galerię:
W tym roku minie 50 lat od rozpoczęcia działalności Sądeckiego Parku Etnograficznego. Oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej wraz z rozpoczęciem 1 maja sezonu letniego otworzy też oficjalne obchody jubileuszu. Obok nowych propozycji nie zabraknie cyklicznych wydarzeń, do których miłośnicy skansenu od lat są przyzwyczajeni.Chociaż początki organizowania skansenu sięgają lat 60. XX wieku, to oficjalnie placówka została powołana do życia jeszcze pod inną nazwą w roku 1975, o czym przypomina dyrektor Muzeum Ziemi Sądeckiej, Robert Ślusarek.
– Na 11 ha udało się odtworzyć 26 obiektów i można powiedzieć, że były to początki skansenu, przygotowane według koncepcji architekta Wojciecha Szczygła. Realizowane wówczas scenariusz Marii Brylak-Załuskiej „Muzeum Wieś”, który do dziś realizujemy.
W skansenie nie zabraknie cyklicznych imprez. Podczas otwarcia sezonu planowanego na 1 maja będzie można spotkać się z rzemieślnikami, posłuchać zespołów ludowych, ale też zobaczyć regionalne scenki sytuacyjne i dobrze zjeść. W planach jak zawsze jest spotkanie z najmłodszymi na Dzień Dziecka oraz obchody liturgicznego wspomnienia Świętych Piotra i Pawła, które tym razem będą miały miejsce 6 lipca.
Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie plenerowy spektakl Teatru Tej Ziemi „Janosik-Przebudzenie”, przypominający sylwetkę Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Odbędzie się on 28 czerwca. Na co nietypowego jeszcze można liczyć?
– Wspólnie z pracownią Malarnia, działającą przy Gorlickim Centrum Kultury przygotujemy Międzypokoleniowy Plener Malarski w skansenie, w czasie którego młodzi artyści sami będą odkrywać ślady i pamiątki po tych, którzy w przeszłości zamieszkiwali budynki, które mamy teraz w naszym skansenie
– mówi Joanna Hołda, kierownik Działu Etnografii Muzeum Ziemi Sądeckiej. Jak dodaje, jedno z najważniejszych wydarzeń odbędzie się jednak na w połowie września.
– Kulminacja naszych jubileuszowych obchodów odbędzie się 14 września, kiedy to przede wszystkim będzie miała miejsce Konferencja Etnograficzna pt. „Ślady”. Na niej właśnie będziemy chcieli prześledzić, na nowo odkryć i powspominać te wszystkie ślady i tropy, które zebraliśmy w skansenie i pokażemy, jak można o nich opowiadać.
Pomimo jubileuszu pewne rzeczy pozostają niezmienne. Chodzi o przyzwyczajenia zwiedzających, które tworzą już pewną tradycję. Podaje jeden w przykładów.
– W naszym jubileuszowym roku można też, tak jak w poprzednich latach, skorzystać ze skansenowego kościoła Świętych Piotra i Pawła (przeniesionego z Łososiny Dolnej). Jeżeli ktoś czuje taką wolę Bożą, to można tam wziąć ślub. Taka możliwość jest
– mówi kierownik Sądeckiego Parku Etnograficznego Piotr Mikołajczyk.
1 maja swój sezon letni rozpoczyna też inny oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej, czyli Miasteczko Galicyjskie. Szykują się więc nie lada atrakcje dla wszystkich, którzy odwiedzą oba, położone blisko siebie miejsca nie tylko wtedy, ale też w najbliższych miesiącach.