Kierowcy bardzo chętnie wybierają ubezpieczenie autocasco, dzięki któremu można bardziej się zabezpieczyć przed ewentualnymi szkodami. Jest to polisa dobrowolna, która chroni pojazd przed następstwem kradzieży, kolizji lub wypadku.
- Czym jest jednorazowe odszkodowanie powypadkowe w ramach ubezpieczenia autocasco?
- Od czego zależy wysokość odszkodowania z tytułu wypadków komunikacyjnych?
- Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?
- Rodzaje odszkodowań – jakie są niezbędne dokumenty, aby otrzymać odszkodowanie powypadkowe?
- Jak wysokie może być odszkodowanie wypłacane, gdy poszkodowany doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu?
- Lepiej wybrać odszkodowanie z oc sprawcy wypadku, czy z własnego AC?
- Lepiej wybrać naprawienie szkody w rozliczeniu gotówkowym, czy bezgotówkowym?
AC tym różni się od polisy OC, że zapewnia jednorazowe odszkodowanie właścicielowi auta bez względu na winę innych uczestników. To, czy proces starania się o świadczenie jest skomplikowany, zależy od doświadczenia kierowcy i jego orientacji w przepisach. Kluczowe jest zgłoszenie szkody w wyznaczonym terminie. Ważne jest także przekazanie odpowiednich dokumentów. Niezbędna może się także okazać ocena rzeczoznawcy. Warto też sprawdzić, czy naprawianie szkody opłaca się w formie gotówkowej lub bezgotówkowej
Czym jest jednorazowe odszkodowanie powypadkowe w ramach ubezpieczenia autocasco?
W ramach ubezpieczenia autocasco zapewniane mamy jednorazowe odszkodowanie, czyli wypłatę pieniędzy, gdy proces likwidacji szkody dobiegnie końca. Najpierw więc firma ubezpieczeniowa musi przeanalizować okoliczności zdarzenia. Weryfikowane są dokumenty i przygotowany jest kosztorys naprawy. Na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia wskazane jest także, czy występuje szkoda całkowita, czy też częściowa. Na tej podstawie ubezpieczyciel wypłaca pieniądze.
Pod uwagę bierze się wynik szkody, amortyzację części i ewentualny udział własny. Przekazana kwota Pozwala na naprawienie wyrządzonej szkody. Natomiast rekompensata wartości rynkowej samochodu następuje, gdy stwierdzono szkodę całkowitą, o czym możemy przeczytać więcej tu – https://autoumowa.pl/jak-uzyskac-odszkodowanie-z-autocasco/.
Od czego zależy wysokość odszkodowania z tytułu wypadków komunikacyjnych?
Czynniki, które będą wpływały na wysokość odszkodowania to:
Zakres wyrządzonej szkody, a więc chodzi o to, czy szkoda była częściowa, czy też całkowita.
Amortyzacja części, a więc uwzględnienie w kosztorysie zużycia konkretnych elementów.
Suma ubezpieczenia, czyli określona w polisie ubezpieczonego górna granica odpowiedzialności w zakresie odszkodowania.
Udział własny, czyli pokrycie części kosztów przez ubezpieczonego.
Te wymienione czynniki ostatecznie rzutują na to, jaka będzie kwota wypłacona po wypadku samochodowym z uwagi na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?
Ubezpieczyciel lub sprawca kolizji, czy też wypadku, w zależności od wyboru trybu, ma obowiązek naprawić szkodę i to jest właśnie odpowiedzialność odszkodowawcza. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie AC, firma ubezpieczeniowa wypłaca pieniądze bez względu na to, czy kierowca jest winny. Warunkiem jest to, aby szkoda mieściła się w warunkach umowy. Jeżeli natomiast odszkodowanie ma pochodzić z OC sprawcy wypadku, to wtedy wina drugiej strony musi być udowodniona.
Poza tym wysokość odszkodowania zależeć może nie tylko od tego, jakie wystąpiły szkody majątkowe, ale chodzi także o utratę zdrowia. Na pewno prostszym rozwiązaniem jest uzyskanie odszkodowania w ramach autocasco, ponieważ firma ubezpieczeniowa bierze na siebie obowiązek wypłaty bez konieczności udowadniania winy.
Rodzaje odszkodowań – jakie są niezbędne dokumenty, aby otrzymać odszkodowanie powypadkowe?
Warto też pamiętać, że odszkodowania AC można podzielić w zasadzie na dwie grupy z uwagi na zakres szkody. Po pierwsze więc pod uwagę może być brana szkoda częściowa. Można tu zdecydować się na wariant gotówkowy, a więc bezpośrednią wypłatę pieniędzy na konto. Poszkodowany może też wybrać opcję bezgotówkową, a więc nastąpi rozliczenie z warsztatem.
Po drugie w grę może wchodzić szkoda całkowita. Chodzi o sytuację, gdy w wyniku wypadku nastąpiły poważne uszkodzenia auta. Jeżeli podczas prac naprawczych przekroczy się ustalony procent wartości pojazdu, to wówczas poszkodowany może liczyć na odszkodowanie, które jest równoważne wartości rynkowej auta, z tym że wartość ta pomniejszona jest o wartość wraku.
Proces odszkodowawczy przede wszystkim musi się rozpocząć od zgłoszenia szkody. Można to zrobić telefonicznie lub internetowo. Trzeba pamiętać o zrobieniu zdjęć uszkodzeń, raporcie policyjnym, jeżeli na miejscu pojawiła się policja i oświadczeniu sprawcy. Należy także okazać dowód rejestracyjny.
Jak wysokie może być odszkodowanie wypłacane, gdy poszkodowany doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu?
Należy też pamiętać, że jeżeli chodzi o pokrycie szkód związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, to zastosowanie mają tu polisy NNW albo OC sprawcy. Jeżeli nastąpił długotrwały uszczerbek na zdrowiu, to osoba poszkodowana ma możliwość właśnie dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy.
Jeżeli chodzi o wysokość takiego odszkodowania, to zależy to od stopnia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Pod uwagę bierze się także koszty leczenia, rehabilitacji, przyjmowania leków lub też utraty dochodów, co było następstwem utraty zdrowia. Może się także okazać niezbędne orzeczenie lekarza albo prawomocny wyrok sądu pracy lub sądu cywilnego.
Lepiej wybrać odszkodowanie z oc sprawcy wypadku, czy z własnego AC?
To, jaki wariant wybierzemy, jest kwestią indywidualną i zależy od konkretnej sytuacji. W przypadku OC sprawcy wypadku chodzi o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, a także pokrycie kosztów wynikających z uszkodzenia ciała. Wtedy jednak proces może być dłuższy i jak wspomnieliśmy, trzeba udowodnić winę sprawcy.
Wariant z autocasco jest na pewno wygodniejszy. Wypłata jest szybsza, a przebieg likwidacji prostszy. Poza tym trzeba pamiętać, że zgłoszenie szkody może się wiązać z tym, że tracisz zniżki. Należy więc porównać ze sobą plusy i minusy takich rozwiązań.
Lepiej wybrać naprawienie szkody w rozliczeniu gotówkowym, czy bezgotówkowym?
Jeżeli decydujemy się na rozliczenie gotówkowe, to dochodzi do wypłaty odszkodowania na wskazany numer rachunku bankowego. Wtedy też poszkodowany samodzielnie wybiera warsztat, gdzie samochód będzie naprawiany. To opcja często wybierana przez kierowców, ale trzeba też brać pod uwagę, że mogą się pojawić niedoszacowane koszty naprawy.
Z kolei rozliczenie bezgotówkowe to opcja, w której nie dostajesz pieniędzy, ponieważ ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednie z firmą, która wykona wszystkie naprawy. W przypadku obowiązku naprawienia szkody, które przejmuje na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe, rozliczenia w ogóle nie dotyczą kierowcy.