W Poniedziałek Wielkanocny kontynuuje się świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej, znany jest jako śmigus-dyngus, albo lany poniedziałek. To dzień pełen towarzyskich spotkań i zabaw.
W Kościele oktawa wielkanocna to łącznie 8 dni, do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Każdy dzień oktawy jest uroczystością Zmartwychwstania, w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
– Znamy powiedzenie święta, święta i po świętach. Bardzo długo przygotowujemy się do tych świąt. W Poniedziałek Wielkanocny dojadamy to, co nam zostało i we wtorek trzeba wracać do pracy. Liturgia Kościoła pokazuje nam, że to tak do końca nie jest. To święto, które wybucha wielką radością w Niedzielę Zmartwychwstania jest tak wielkie, że my to święto rozciągamy aż na osiem dni. Będziemy świętowali do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, a może nawet jeszcze dłużej, bo przez cały okres wielkanocny, aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego –
mówi ks. dr Michał Dąbrówka dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Każdy z tych ośmiu dni jest świąteczny.
– Jest to uroczystość, dlatego tak bardzo świętujemy i cieszymy się. W piątek w oktawie wielkanocnej nie obowiązuje nas post od pokarmów mięsnych. Warto wybrać się do kościoła na Msze św. w te dni oktawy Wielkanocy.
Każdego dnia usłyszymy na Mszy św. fragmenty Ewangelii, które opowiadają o spotkaniach jakie Jezus odbywał z uczniami po swoim zmartwychwstaniu.