W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, a w modlitwie i poście oczekuje na Zmartwychwstanie Jezusa. W tym dniu wierni licznie przychodzą do kościołów, by poświęcić pokarmy.
W koszykach tradycyjnie znajdują się m.in. jajka, wędlina, chleb i baranek wielkanocny, który jest znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego. Jajko to symbol nowego życia, chleb oznacza pokarm dla duszy, czyli Ciało Chrystusa. Chrzan jest symbolem goryczy Męki Pańskiej.
Po poświęceniu pokarmów wierni modlą się przy grobie Pana Jezusa. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta – ministranci, harcerze, strażacy.
– Wielka Sobota z jednej strony jest czasem ciszy, bo Chrystus jest w grobie. Trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Z drugiej strony to dzień rodzinnego spotkania w kościele przy poświęceniu pokarmów. To wielka radość, kiedy przychodzą całe rodziny. Potrawy na stół wielkanocny są błogosławione po to, żeby przypominały nam o zmartwychwstaniu Chrystusa –
mówi proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu, ks. Krzysztof Orzeł.
Późnym wieczorem, po zapadnięciu zmroku w kościołach rozpocznie się Wigilia Paschalna.
– Liturgia prowadzi nas w moment przejścia – paschy, poprzez poświęcenie ognia i paschału. Jest to przede wszystkim liturgia chrzcielna. Dziś bardzo chcemy zanurzyć się w tej wodzie, aby stała się ona dla nas środkiem, który obmywa nas z brudu współczesnego zła. Woda chrzcielna przypomina nam, że zostaliśmy ochrzczeni. Trzeba nam żyć tym sakramentem. Chrzest wymaga od nas świadectwa.
O godzinie 20.00 w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz rozpoczniemy transmisję Wigilii Paschalnej z tarnowskiej Katedry.