Wielki Piątek to pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii, obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Wierni uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, a wieczorem w liturgii Męki Pańskiej. Składa się ona z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
Ks. dr Michał Dąbrówka dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zachęca, by przeżyć ten dzień w wyciszeniu.
– Wielki Piątek to dzień wielkiego smutku, zadumy nad tym co ja zrobiłem z Bożą miłością, że ją odrzuciłem i przybiłem do krzyża. To również powinien być dzień pełen nadziei. Ten dzień pokazuje mi, że mimo mojego grzechu, Bóg mnie nie odrzuca, nie przekreśla mnie, tylko umiera na krzyżu za moje grzechy, aby mogły one zostać odpuszczone.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy.
Post ilościowy obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
– Dwa posiłki lekkie i jeden do syta. W świecie, w którym żyjemy, takim przesyconym mediami, informacjami warto zrobić sobie post od postów w mediach społecznościowych. Pamiętam z dzieciństwa jak moi rodzice kładli duży nacisk na to, że w Wielki Piątek nie oglądało się telewizji, nie słuchało się radia. To był dzień ciszy. Warto iść w tym kierunku.
W Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz przygotowaliśmy specjalną ramówkę, która sprzyja modlitwie i refleksji.
O godzinie 8.00 Ciemna Jutrznia, modlitwa Liturgią Kościoła – transmisja z katedry. O 16.30 zapraszamy na Drogę Krzyżową. O godzinie 18.00 Liturgia Wielkiego Piątku – transmisja z tarnowskiej katedry.
Składając ofiary podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek będzie można pomóc chrześcijanom w Ziemi Świętej.
’Triduum Paschalne sercem liturgicznego roku’ – na ten czas zmieniamy ramówkę