To wspomnienie uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Do kościoła idziemy z palmami a podczas liturgii czytany jest opis Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień.
Kiedy Jezus wjechał do Jerozolimy, niektórzy przyjęli to z radością, inni zastanawiali się, kim On jest. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: 'Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”.
– Niedziela Palmowa podkreśla uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy w Jego Mesjańskiej funkcji, tego który zbawia człowieka, całą ludzkość. Niedziela Palmowa, która wprowadza nas w Wielki Tydzień jest czasem, kiedy pozwalamy Chrystusowi wejść w nasze życie – tak jak wkraczał do Jerozolimy, tak chcemy Go podjąć w naszym życiu codziennym, aby to życie w Nim uzyskało całą swoją pełnię
– mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Niedzieli Palmowej towarzyszą liczne konkursy.
– Tworzenie palm jest zajęciem współnototwórczym, budującym relacje rodzinne, ale także w wymiarze religijnym, bowiem palmy są symbolem wchodzenia w misterium Chrystusa w Niedzielę Palmową, ale nie tylko. Chcę podkreślić wagę tych różnych konkursów, które są ważne. Zbawcze współzawodnictwo jest tu cenne. W ten sposób troszczymy się też o kulturę regionu – dodaje bp Jeż.
Najpopularniejszy konkurs w Polsce odbywa się w Lipnicy Murowanej, gdzie padają rekordy a palmy sięgające nieba przyjeżdżają oglądać tłumy ludzi.
Także w wielu parafiach organizowane są konkursy, podczas których nagradzane są palmy wykonane własnoręcznie.
Palmy już gotowe! Lipnica Murowana odlicza dni do Niedzieli Palmowej