Zobacz galerię:
17. Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków przeszedł w piątek (11.04) ulicami miasta. Od kilku lat to największe tego typu wydarzenie w Polsce przyciąga mieszkańców, władze miasta i młodzież szkolną. Bohaterami są jednak ostatni żyjący sądeccy sybiracy. Odtwarzacz plików dźwiękowychApel poległych, który wygłoszono pod Grobem Nieznanego Sybiraka, był kulminacyjnym momentem marszu, który przeszedł właśnie z kościoła Matki Bożej Niepokalanej na cmentarz komunalny. Czym dla uczestników było to wydarzenie?
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Pamięcią o naszych zmarłych sybirakach, ale też o tych jeszcze żyjących. To najlepszy marsz, w jakim można uczestniczyć. To jest bardzo ważny element edukacyjny dla całej Sądecczyzny, nie tylko dla młodych ludzi, ale też łączy mieszkańców i jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce.
Jak mówił Kazimierz Korczyński prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu, jeden z ocalałych z wywózek, młodzież klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 2 to pokolenie, które poniesie dalej ich opowieść. Czasu na dawanie świadectwa jest jednak coraz mniej.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Przez ten czas, w którym organizowane są marsze, to zmarło już prawie 80 sybiraków. Było nas wtedy ponad 100, a teraz zostało nas 22. Także to nie są dobre nowiny i zresztą proszę zobaczyć dzisiaj. Jest jeden sybirak z Gorlic, ja jestem drugi z Nowego Sącza i jest trzeci z Kamionki Wielkiej i to jest wszystko. Dajemy świadectwo prawdzie, bo jak ktoś do powiedział, po to nas Pan Bóg ocalił, żebyśmy dali świadectwo prawdzie.
Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków oraz Komendant Główny Związku Strzeleckiego Strzelec, powiedział do zebranych, że pokolenie przedwojenne nie spodziewało się, że może skończyć na Syberii. My też nigdy nie możemy mieć takiej pewności.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Historia potrafi zataczać koło i to się dzieje na naszych oczach. Trudno nie doszukać się pewnych analogii. Patrząc na konflikt na Ukrainie trudno nie mieć wrażenia, że pewne rzeczy po prostu się powtarzają i jest to bardzo blisko Polski. Poza tym głośno mówią o tym wysocy dowódcy wojskowi nie tylko w Polsce, ale i za granicą, że możliwość wystąpienia konfliktu zbrojnego na szerszą skalę jest bardzo poważnie brana pod uwagę.
Pod Grobem Nieznanego Sybiraka złożone zostały symboliczne wieńce od władz miasta, ale też stowarzyszeń organizacji i szkół. Odśpiewano też hymn Sybiraków w wykonaniu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW wyniku masowych deportacji w głąb Związku Radzieckiego wywieziono tysiące polskich rodzin. Nasi rodacy mierzyli się z cierpieniem fizycznym i psychicznym, głodem, chorobami, śmiercią.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej: „W najtrudniejszej sytuacji były matki małych dzieci, zwłaszcza noworodków, ponieważ na skutek niedożywienia i wyczerpania traciły pokarm. Mleko nie było zaś produktem łatwo dostępnym. Starano się wówczas korzystać z zamienników – podawano dzieciom do ssania rozcieńczony miód, mąkę, czy też bułkę, co jednak w wielu przypadkach nie pozwalało na uratowanie najmłodszych”
Syberia, zwana też białym piekłem, czyli na zawsze zmieniło życie tych, którzy zdołali się z niego wyrwać.