Józefa Szczurek-Żelazko: 'System ochrony zdrowia nie do końca pełni wspierającą rolę w rozwiązaniach problemów zdrowia psychicznego dzieci’

IMG 4650

To tragedia, w której złamane zostały dwa życia – takimi słowami poseł PiS Józefa Szczurek-Żelazko odniosła się na antenie RDN Małopolska do wydarzeń, które rozegrały się w tarnowskim Lasku Lipie.

W piątkowy wieczór 16-latek ugodził nożem rówieśnika, chłopak po kilku godzinach zmarł w szpitalu.

Józefa Szczurek-Żelazko w audycji Słowo za Słowo zwracała uwagę, że współczesna młodzież, obciążona nawałem zajęć dodatkowych, a przy tym mocno zamknięta w świecie wirtualnym, jest bardzo samotnym pokoleniem.

Brakuje prawdziwych relacji z ludźmi, także w rodzinie.

Kiedy pojawia się problem ze zdrowiem psychicznym czy agresją, konieczna jest natychmiastowa pomoc fachowców.

Była wiceminister zdrowia wskazuje jednak, że w tej sferze, polski system ochrony zdrowia, potrzebuje zmian.

– System ochrony zdrowia, który znam doskonale, nie do końca pełni taką wspierającą rolę jeśli chodzi o rozwiązanie problemów zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży, bo wiemy doskonale, że brakuje psychologów, psychoterapeutów rodzin, już nie wspominając o psychiatrach dziecięcych, którzy w pewnym momencie powinni wkraczać i próbować modelować te zaburzenia za pomocą farmakoterapii.

W Polsce problemem są zarówno zachowania agresywne wśród młodych, jak i rosnąca liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Szukając pomocy u specjalistów, często zderzamy się ze ścianą. W Tarnowie na wizytę prywatną do psychologa lub psychiatry dziecięcego czeka się nawet kilka tygodni. Czas oczekiwania znacznie się wydłuża, jeśli chcemy skorzystać z konsultacji na NFZ.

W Tarnowie w kryzysie psychicznym można jednak liczyć na natychmiastową pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego, które działa przy Szpitali Wojewódzkim im. św. Łukasza.

Codziennie jest tu udzielana bezpłatna pomoc psychologiczna, psychiatryczna czy terapeutyczna dla mieszkańców regionu.

Ważną rolę pełni Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, do którego może zgłosić się każdy, kto pilnie potrzebuje pomocy specjalisty.

Miesięcznie do tego punktu zgłasza się blisko 300 osób.

Tymczasem w czwartek, 10 kwietnia w Tarnowie będzie ostatnie pożegnanie 16-latka, który zginął ugodzony nożem przez drugiego nastolatka.

Msza żałobna zostanie odprawiona o godz. 15.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, po której nastąpi przejazd na cmentarz parafialny w Tarnowie-Klikowej.

 

’Wśród nas jest dużo agresji” – młodzież o przemocy po tragedii w Lasku Lipie

Tragedia w lasku Lipie. Zmarły 16-latek nie znał swojego oprawcy

W tym miejscu osoby w kryzysie psychicznym znajdą pomoc

 

Exit mobile version