Zaskakujące informacje o sztucznej inteligencji. Ciekawy wykład w ramach Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

wykladAI glowne

Zobacz zdjęcia:

wyklad_AI_04_202517

Zdjęcie 1 z 15

Czy sztuczna inteligencja może się nauczyć empatii i jak wchodzi w relacje z ludźmi? Między innymi o tym można było się dowiedzieć podczas wykładu Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II.

W Nowym Sączu opowiadał o tym ks. Tomasz Bierzyński, z Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Rzeszowie, nauczyciel-konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

W rozmowie z radiem RDN Nowy Sącz wykładowca dał dający do myślenia przykład zachowania robota używanego w Japonii, który sam siebie zresetował.

– Jego zadaniem było przenoszenie listów, był gońcem w biurze i konkurował z ludzkimi pracownikami. Widząc, że ludzie korzystali ze schodów, że są znacznie szybsi, tak zapętlił się w swoich algorytmach, że rzucił się ze schodów. Naukowcy badający szczątki robota, dostrzegli, że nie mógł sprostać konkurencji z ludźmi.

Ks. Tomasz Bierzyński mówił też o tym, że ludzie coraz częściej nawiązują przyjacielskie lub miłosne relacje z tzw. wirtualnymi awatarami.

Więcej na temat sztucznej inteligencji usłyszycie w środę (9.04) po 10.00 na naszej antenie, kiedy porozmawiamy z ks. Tomaszem Bierzyńskim.

Jego wykład o AI odbędzie się również w auli przy tarnowskiej katedrze, w środę o 17.00.

Posłuchaj ks. Tomasza Bierzyńskiego:

Słuchacze Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II podkreślali, że sztuczna inteligencja jest dla nich tematem bardzo interesującym, ale wciąż tajemniczym.

– Jestem ciekawa na jakiej zasadzie to działa.

– Jest to zagadnienie, które napawa optymizmem, ale zarazem niepokoi – szczególnie starsze pokolenie.

– Warto wiedzieć coś na ten temat, by rozpoznać i jeśli nie trzeba, to się tego nie bać.

Exit mobile version