Lipnica Murowana znów stanie się stolicą wielkanocnych palm. Właśnie w tej miejscowości powstają najwyższe w całej Polsce palmy. Tradycyjnie prezentowane są na lipnickim rynku w Niedzielę Palmową.
Najwyższe palmy od lat przygotowuje Andrzej Goryl. W zeszłym roku jego 27 metrowa palma górowała nad pozostałymi.
W rozmowie z Radiem RDN Małopolska przekonywał, że stworzenie takiej palmy wymaga pracy i solidnego przygotowania materiałów, które gromadzi się znacznie wcześniej.
– Chcąc zbudować taką dużą palmę, musi być w środku drąg. Trzeba go ściąć, obrobić ładnie, przez rok musi leżeć do wyschnięcia, do tego jest potrzebna wiklina, ściąłem około 500 kg wikliny, kwiatów jest ok. 800 sztuk. Siostra zaczyna robić te kwiaty już przed Środą Popielcową, a tworzenie już samej palmy, to jest około dwóch tygodni, wieczorami.
Obecny rekord wysokości palmy wynosi 37 metrów i 78 centymetrów, należy właśnie do Andrzeja Goryla.
Obejrzeć najwyższe palmy przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy regionu, ale nawet goście z całej Polski. Doceniają tę twórczość ludową, która jest tu przekazywana z pokolenia na pokolenie.
– Sięgają do chmur, są piękne, kolorowe, na pewno dużo pracy i widać, że włożone jest serce, jest to mrówcza praca, ale wygląda niesamowicie. – Wykonanie takiej jednej pracy trwa około 3 miesięcy, bardzo mozolna praca. – To jest widok jedyny w swoim rodzaju, nie da się go zastąpić, tylko tutaj jest taki klimat, który można poczuć.
Palmy wielkanocne na Rynku w Lipnicy Murowanej będą stawiane po raz 66. w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia już od godziny 7.00.
O godz. 10.50 odbędzie się procesja z kościoła św. Andrzeja na rynek, na którym nastąpi poświęcenie palm, następnie procesja do kościoła św. Andrzeja i Msza św. ze śpiewem Pasji o godz. 11.00.
Ogłoszenie wyników na najwyższą palmę wielkanocną w Lipnicy Murowanej zaplanowano ok. godz. 13.00.
W Niedzielę Palmową na rynku odbędzie się też kiermasz rękodzieła, będą także występy zespołów regionalnych.