Zobacz zdjęcia:
Z okazji 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, w niedzielne południe, 6 kwietnia, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Tarnowie, mieszkańcy miasta i rodziny ofiar katyńskich zebrali się, żeby oddać cześć polskim ofiarom Katynia.Rocznicę rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele xx Filipinów. Następnie udano się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty i świece, aby uczcić pamięć ofiar stalinizmu.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy miasta, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie, uczniowie tarnowskich szkół, służby oraz władze miasta.
Rocznica zbrodni katyńskiej jest szczególnie ważnym dniem dla rodzin ofiar pochodzących z Tarnowa.
– W Katyniu został zamordowany mój pradziadek, kapitan Jan Strzesak. Był więźniem obozu w Kozielsku. Była to dla nas wielka, rodzinna tragedia.
– Jestem wnukiem kapitana Narożańskiego. Prywatnie to jest dla mnie duże święto i możliwość wspomnienia o moim dziadku, kapitanie Henryku Narożańskim.
– mówili Monika Chłopecka, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie oraz Henryk Słomka-Narożański, prezes Stowarzyszenia.
Członkowie rodzin katyńskich zaznaczają również, jak ważna, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest pamięć o wydarzeniach z 1940 r.
– Jest to bardzo ważne, żeby zachować tę pamięć i prawdę historyczną, bo przez wiele lat nie można było o tej zbrodni mówić i teraz też władze rosyjskie dążą do tego, aby tę prawdę zamazać, więc uważam, że nasze działania są bardzo ważne, aby tę prawdę i pamięć zachować i przekazywać młodym pokoleniom. – Ta pamięć jest bardzo ważna, tym bardziej, że mamy nieciekawe czasy, widzimy, co się dzieje wschodnią granicą. Serca nam krwawią, bo nasze cmentarze w Katyniu niestety niszczeją, Rosjanie nie pozwalają na ich odnowę. Musimy przynajmniej tutaj w Polsce, zwłaszcza wśród młodzieży, mówić o tym i dawać świadectwo.
Obchody związane z rocznicą zbrodni katyńskiej są zaplanowane na kilka następnych dni. W środę odbędzie się bieg „Katyń… 1940. Biegamy, bo pamiętamy!”.
Od poniedziałku (7.04) do piątku (11.04), w Domu Kultury Westerplatte, będzie z kolei można oglądać wystawę „Ocalić od zapomnienia Golgotę Wschodu”.
Na piątek, 11 kwietnia, zaplanowano, również w Domu Kultury Westerplatte, akademię przygotowaną przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Będzie ona podsumowaniem tygodniowych obchodów, które zwieńczy odsłonięcie kolejnego obelisku w Alei Dębów Katyńskich.
Zbrodnia Katyńska była masową egzekucją prawie 22 tysięcy Polaków dokonaną w 1940 roku przez NKWD. Jej ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego, zamordowani m.in. w Katyniu i Charkowie. W jej rocznicę oddajemy hołd tysiącom polskich oficerów, których tragiczna historia pozostaje symbolem walki o prawdę i pamięć narodową.
Tarnów pamięta o zbrodni katyńskiej – w niedzielę rozpoczynają się obchody 85. rocznicy