czwartek, 18 czerwca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Pamięć o arcybiskupie Zimowskim w centrum pierwszego dnia Konferencji Medycznej

Wiktoria Solakautor / źródło: Wiktoria Solak
2025/04/04 - 22:10
- RELIGIA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Zobacz zdjęcia:

IMG_87262

IMG_87262
Zdjęcie 3 z 44

Promocja książki o abp. Zimowskim otworzyła jubileuszową Konferencję Medyczną w Dąbrowie Tarnowskiej.

4 kwietnia z okazji 10-lecia Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego wspomniano postać śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, pochodzącego z Kupienina. W latach 2009-2016 był on przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Wspierał niepełnosprawnych, przyczynił się do powstania wielu dzieł dla chorych i lokalnego środowiska.

Z okazji 10. rocznicy powstania fundacji, w parafii w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się Sesja Naukowa. Spotkanie rozpoczął dr Norbert Kopeć, prezes fundacji, której współfundatorem był abp Zimowski.

– Wtedy, kiedy zostało mi powierzone stanowisko prezesa tej fundacji był to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę prowadzić taką organizację, której głównym fundatorem był ksiądz arcybiskup razem z panem profesorem Kotelą. To ci dwaj ludzie swoją ideę potrafili połączyć i stworzyć taką fundację, której głównym celem jest troska i wiedza.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/04/4kopec.mp3

Abp Zygmunt Zimowski był niezwykle wrażliwy na potrzeby chorych i cierpiących. W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem, na co Zygmunt Zimowski odpowiedział zawołaniem: ‘Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć’. O jego samarytańskiej postawie opowiedział podczas sesji bp Krzysztof Nykiel – Regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie.

– Był rzeczywiście ikoną ewangelii cierpienia. Był Dobrym Samarytaninem, czyli tym, który potrafił czynić dobrze, troszczyć się o każdego człowieka, szczególnie leżał mu na sercu człowiek chory, cierpiący, potrzebujący pomocy. Nie zatrzymał się tylko na tej pomocy i trosce, bo potrafił czynić dobrze tym, którzy potrzebowali jego pomocy, ale także czynił dobrze, akceptując własne cierpienie.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/04/4biskup_nykiel.mp3

Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego powstała 6 lutego 2016 r. Jej głównym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. O idei jej powołania opowiedział prof. dr hab. n. med. Ireneusz Kotela z Warszawy.

– Idea to podsumowanie tego wszystkiego, co robiliśmy przed powstaniem fundacji. W momencie, kiedy arcybiskup przebywał w szpitalu w MSWiA, gdzie pracuję, było między nami wiele rozmów przy jego łóżku. Powstała tam właśnie idea utworzenia fundacji, żeby nie zaprzepaścić tego, co się do tej pory na terenie Powiśla działo.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/04/4kotela.mp3

Sesja Naukowa poświęcona Zygmuntowi Zimowskiemu była połączona z promocją książki ‘Abp Zygmunt Zimowski – Współpracownik Prawdy’ autorstwa dr. hab. ks. Jana Bartoszka. Wstęp do książki napisał emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard L. Müller. Dla ks. Bartoszka dzień promocji książki wiązał się w wielkimi emocjami.

– Bardzo ważne wydarzenie. Cieszę się, że ta konferencja, związana też m.in., z promocją książki o arcybiskupie Zygmuncie Zimowskim, przebiegła w klimacie życzliwości, dobroci, otwarcia i przypomnienia sobie człowieka, który bardzo mocno odcisnął swój ślad na posłudze pośród chorych i cierpiących. Przygotowanie tej publikacji miało właśnie taki cel, aby jeszcze bardziej uwrażliwić społeczeństwo na kwestie cierpienia i osamotnienia.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/04/4dyrektor.mp3

Podczas konferencji została otwarta również wystawa związana z osobą śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, którą będzie można oglądać przez kilka następnych tygodni w domu parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Wspaniała wystawa, która jest inspirowana życiem i posługą śp. arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego. Jest to przeniesienie tych eksponatów, które ksiądz arcybiskup zgromadził w Kupieninie, przygotowując pierwszą wystawę. Dzisiaj trafiła ona tu do nas, została uzupełniona o dodatkowe element i stanowi bardzo ciekawą podróż po zakątkach Watykanu. Będziemy mogli oglądać tę wystawę przez około 2 miesiące.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/04/4dyrektor2.mp3

Uroczystemu otwarciu wystawy przewodniczył Andrzej Jeż – biskup tarnowski.

– Wszyscy tutaj podkreślali jego człowieczeństwo, piękno, niezwykłą gościnność, której doświadczyłem w Rzymie, ale także na terenie naszej diecezji tarnowskiej. Pamiętam jego wielkie umiłowanie swoich stron rodzinnych, diecezji tarnowskiej i osoby św. Jana Pawła II. Odwiedziłem księdza arcybiskupa w szpitalu w Warszawie, mówił mi: Wiesz, teraz mam przy sobie na sercu relikwie św. Jana Pawła II.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/04/8biskup_andrzej.mp3

W sesji wzięli udział również rodzina i przyjaciele abp. Zimowskiego, którzy ze wzruszeniem wspominają jego życie.

– Był przyjacielem, wspaniałym człowiekiem, perłą nadwiślańską. Mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego traktował wyjątkowo. – Nie mogę zapomnieć naszych spotkań, często bywał w naszym domu. Jego ulubionym dniem był dzień Bożego Ciała. Zawsze po procesji lubił przyjechać i łowić ryby. Utkwiło mi w pamięci wiele samych dobrych chwil śp. arcybiskupa.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/04/4ludzie.mp3

– mówili pani Czesława i pan Marian.

Sesję naukową zakończyła msza święta odprawiona w intencji śp. abp. Zimowskiego. Przewodniczył jej bp Krzysztof Nykiel oraz kilkunastu kapłanów. W liturgii licznie uczestniczyli mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej i okolicznych miejscowości, rodzina i przyjaciela abp. Zimowskiego, księża oraz siostry zakonne.

’Ta książka w pełni oddaje jego życiową drogę’ – publikacja autorstwa ks. dra hab. Jana Bartoszka o abp. Zimowskim już wydana!

Tagi: Dąbrowa Tarnowskaks. Jan BartoszekNorbert Kopećpromocja książkiIreneusz Kotelaabp Zygmunt ZimowskiFundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiegobp Krzysztof Nykielbp Andrzej Jeż
Poprzedni

Tarnów: rozpylona substancja w autobusie miejskim

Następny

W Wojniczu rozdano odznaczenia za pracę na rzecz lokalnej społeczności

ZOBACZ RÓWNIEŻ

AKTUALNOŚCI

Festyn Diecezjalnego Święta Rodzin: Deszcz słodyczy, selfie z Wojtkiem i Akademia Ciupaga [WIDEO]

18 czerwca 2026
zdjęcie ilustracyjne / Magnific
RELIGIA

„Praca na roli była ciężka, ale nigdy samotna”. O wartości pracy w kolejnej audycji ”Rodzina w sercu Małopolski – śladami św. Jana Pawła II”

18 czerwca 2026
na zdjęciu: śp. ks. Zbigniew Adamek (fot. ks. Zbigniew Wielgosz - Gość Niedzielny Tarnowski)
RELIGIA

Zmarł śp. ks. prałat Zbigniew Adamek – emerytowany wykładowca w Instytucie Teologicznym w Tarnowie

18 czerwca 2026
RELIGIA

Zmarł śp. Wiesław Kokoszka, tata ks. Jarosława – wikariusza z Wietrzychowic

17 czerwca 2026
fot. Vatican Media
RELIGIA

Papieskie błogosławieństwo dla neoprezbiterów

17 czerwca 2026
fot. Vatican Media
RELIGIA

Leon XIV do Polaków: Niech wasza wiara będzie znakiem nadziei

17 czerwca 2026
RELIGIA

Cudowny obraz Matki Bożej Tuchowskiej odwiedzi seminarium i tarnowską katedrę

17 czerwca 2026
RELIGIA

Tuchów czeka na powrót Matki Bożej Tuchowskiej. W sobotę uroczyste powitanie obrazu

16 czerwca 2026

NAJNOWSZE

default

Odlotowa Małopolska po raz pierwszy na Sądecczyźnie. Zobacz gdzie można oglądać balony

16:04

Krynickie Studio Baletowe zaprasza na koncert galowy w Pijalni Głównej

16:04

Festyn Diecezjalnego Święta Rodzin: Deszcz słodyczy, selfie z Wojtkiem i Akademia Ciupaga [WIDEO]

16:04

Zakończyła się modernizacja onkologii w sądeckim szpitalu. Projekt wart był przeszło 35,5 miliona złotych

16:04

„Praca na roli była ciężka, ale nigdy samotna”. O wartości pracy w kolejnej audycji ”Rodzina w sercu Małopolski – śladami św. Jana Pawła II”

15:03

’Chcę pomagać chorym, wiem, z czym się mierzą’. Fundacja Kromka Chleba podziękowała wolontariuszom na uroczystej gali

15:03

Młodzież zobaczyła jak działają służby podczas śmiertelnego wypadku. Cenna lekcja w Akademii Nauk Stosowanych

14:02

Taneczno muzyczne świętowanie strażackiego jubileuszu w Królówce

13:01

Kiedy Akademia Tarnowska będzie uniwersytetem? Rektor mówi o realnym terminie

13:01

W piątek na terenie powiatu tarnowskiego zawyją syreny. To tylko ćwiczenia

13:01

NIE PRZEGAP

fot. gov.pl / zdjęcie ilustracyjne

Trzeci zjazd z A4 i wschodnia obwodnica miasta – zapadły ważne dla Tarnowa decyzje

15 czerwca 2026

Siedem wieków parafii, która żyje wiarą. Łęg Tarnowski odlicza dni do wielkich uroczystości

22 maja 2026
fot. PKP PLK

Za chwilę pociągi pojadą do Marcinkowic. Na dojazd do Męciny będzie trzeba poczekać [ROZMOWA]

19 maja 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj