Zobacz zdjęcia:
Promocja książki o abp. Zimowskim otworzyła jubileuszową Konferencję Medyczną w Dąbrowie Tarnowskiej.4 kwietnia z okazji 10-lecia Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego wspomniano postać śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, pochodzącego z Kupienina. W latach 2009-2016 był on przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Wspierał niepełnosprawnych, przyczynił się do powstania wielu dzieł dla chorych i lokalnego środowiska.
Z okazji 10. rocznicy powstania fundacji, w parafii w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się Sesja Naukowa. Spotkanie rozpoczął dr Norbert Kopeć, prezes fundacji, której współfundatorem był abp Zimowski.
– Wtedy, kiedy zostałem powołany na stanowisko prezesa tej fundacji był to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę prowadzić taką organizację, której głównym fundatorem był ksiądz arcybiskup razem z panem profesorem Kotelą. To ci dwaj ludzie swoją ideę potrafili połączyć i stworzyć taką fundację, której głównym celem jest troska i wiedza.
Abp Zygmunt Zimowski był niezwykle wrażliwy na potrzeby chorych i cierpiących. W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem, na co Zygmunt Zimowski odpowiedział zawołaniem: ‘Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć’. O jego samarytańskiej postawie opowiedział podczas sesji bp Krzysztof Nykiel – Regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie.
– Był rzeczywiście ikoną ewangelii cierpienia. Był Dobrym Samarytaninem, czyli tym, który potrafił czynić dobrze, troszczyć się o każdego człowieka, szczególnie leżał mu na sercu człowiek chory, cierpiący, potrzebujący pomocy. Nie zatrzymał się tylko na tej pomocy i trosce, bo potrafił czynić dobrze tym, którzy potrzebowali jego pomocy, ale także czynił dobrze, akceptując własne cierpienie.
Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego powstała 6 lutego 2016 r. Jej głównym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. O idei jej powołania opowiedział prof. dr hab. n. med. Ireneusz Kotela z Warszawy.
– Idea to podsumowanie tego wszystkiego, co robiliśmy przed powstaniem fundacji. W momencie, kiedy arcybiskup przebywał w szpitalu w MSWiA, gdzie pracuję, było między nami wiele rozmów przy jego łóżku. Powstała tam właśnie idea utworzenia fundacji, żeby nie zaprzepaścić tego, co się do tej pory na terenie Powiśla działo.
Sesja Naukowa poświęcona Zygmuntowi Zimowskiemu była połączona z promocją książki ‘Abp Zygmunt Zimowski – Współpracownik Prawdy’ autorstwa dr. hab. ks. Jana Bartoszka. Wstęp do książki napisał emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard L. Müller. Dla ks. Bartoszka dzień promocji książki wiązał się w wielkimi emocjami.
– Bardzo ważne wydarzenie. Cieszę się, że ta konferencja, związana też m.in., z promocją książki o arcybiskupie Zygmuncie Zimowskim, przebiegła w klimacie życzliwości, dobroci, otwarcia i przypomnienia sobie człowieka, który bardzo mocno odcisnął swój ślad na posłudze pośród chorych i cierpiących. Przygotowanie tej publikacji miało właśnie taki cel, aby jeszcze bardziej uwrażliwić społeczeństwo na kwestie cierpienia i osamotnienia.
Podczas konferencji została otwarta również wystawa związana z osobą śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, którą będzie można oglądać przez kilka następnych tygodni w domu parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej.
– Wspaniała wystawa, która jest inspirowana życiem i posługą śp. arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego. Jest to przeniesienie tych eksponatów, które ksiądz arcybiskup zgromadził w Kupieninie, przygotowując pierwszą wystawę. Dzisiaj trafiła ona tu do nas, została uzupełniona o dodatkowe element i stanowi bardzo ciekawą podróż po zakątkach Watykanu,. Będziemy mogli oglądać tę wystawę przez około 2 miesiące.
Uroczystemu otwarciu wystawy przewodniczył Andrzej Jeż – biskup tarnowski.
– Wszyscy tutaj podkreślali jego człowieczeństwo, piękno, niezwykłą gościnność, której doświadczyłem w Rzymie, ale także na terenie naszej diecezji tarnowskiej. Pamiętam jego wielkie umiłowanie swoich stron rodzinnych, diecezji tarnowskiej i osoby św., Jana Pawła II. Odwiedziłam księdza arcybiskupa w szpitalu w Warszawie, mówił mi: Wiesz, teraz mam przy sobie na sercu relikwie św. Jana Pawła II.
W sesji wzięli udział również rodzina i przyjaciele abp. Zimowskiego, którzy ze wzruszeniem wspominają jego życie.
– Był przyjacielem,wspaniałym człowiekiem, perłą nadwiślańską. Mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego traktował wyjątkowo. – Nie mogę zapomnieć naszych spotkań, często bywał w naszym domu. Jego ulubionym dniem był dzień Bożego Ciała. Zawsze po procesji lubił przyjechać i łowić ryby. Utkwiło mi w pamięci wiele samych dobrych chwil śp. arcybiskupa.
– mówili pani Czesława i pan Marian.
Sesję naukową zakończyła msza święta odprawiona w intencji śp. abp. Zimowskiego. Przewodniczył jej bp Krzysztof Nykiel oraz kilkunastu kapłanów. W liturgii licznie uczestniczyli mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej i okolicznych miejscowości, rodzina i przyjaciela abp. Zimowskiego, księża oraz siostry zakonne.