To szansa dla wszystkich, którzy szukają ciekawej pracy, stałego wynagrodzenia lub chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu, a także dla tych, którzy po prostu chcą zobaczyć, jak wygląda wojsko. W Tarnowie – jako jednym z 16 miast w Polsce – odbędą się II Wojskowe Targi Służby i Pracy.
Na terenie Akademii Tarnowskiej będzie można z bliska zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy, wziąć udział w ćwiczeniach z żołnierzami, spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki, a także spotkać się z mistrzyniami wspinaczki – siostrami Kałuckimi. Wśród prezentowanego sprzętu znajdzie się m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak. Uczestnicy będą mieli również okazję spróbować swoich sił na strzelnicy – zarówno wirtualnej, jak i kontenerowej.
Poza pokazami sprzętu i spotkaniami z żołnierzami, obecne będą punkty rekrutacyjne, gdzie przedstawiciele wojskowych centrów rekrutacji udzielą szczegółowych informacji o możliwościach służby w wojsku. Będzie można również porozmawiać z uczniami klas mundurowych oraz podchorążymi uczelni wojskowych.
– To jedyne takie wydarzenie poświęcone promocji wszystkich rodzajów służby wojskowej – podkreśla major Paweł Badoń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie. W programie Słowo za Słowo zwrócił uwagę, że jest coraz większe zainteresowanie wojskiem.
– Od 2022 roku jak weszła w życie Ustawa o obronie Ojczyzny, w związku z tym, że tych jednostek wojskowych w naszym kraju również powstaje coraz więcej i tych rekrutów nam potrzeba, widzimy że to zainteresowanie również wzrasta. Dla zobrazowania jak to wygląda powiem, że w tamtym roku w całej Polsce, na samym początku limity do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to było około 30 tysięcy. Pod koniec roku, w związku z zainteresowaniem dobrowolną zasadniczą służbą wojskową, Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększyło te limity do 44 tysięcy i te limity zostały zrealizowane.
Major Paweł Badoń zwrócił uwagę, że na służbę wojskową decyduje się coraz więcej kobiet.
– To stwierdzenie 'za mundurem panny sznurem’ coraz bardziej traci na wartości, bo coraz więcej kobiet jest w Wojsku Polskim. W 2017 roku procent kobiet żołnierzy to było około 7-8 procent. Na obecną chwilę jest to 15-16 procent.
Jak podkreśla mjr Badoń, armia oferuje wiele możliwości rozwoju. Wojsko to stabilny pracodawca z atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia.
– Pracodawca taki, który dba o pracowników – żołnierzy. Wojsko daje możliwość zdobycia różnego rodzaju nowych doświadczeń, rozwoju zarówno w kraju jak i zagranicą, oczywiście stabilne warunki pracy. Od kwietnia uposażenie zasadnicze wynosi 6 300 złotych brutto.
II Wojskowe Targi Służby i Pracy, odbędą się 4 i 5 kwietnia 2025 r. w godzinach 9:00 – 17:00 na terenie Akademii Tarnowskiej.