Tradycyjne i współczesne pisanki, których podstawą jest jajko lub wydmuszka. Właśnie z takim zadaniem zmierzą się uczestnicy 34. edycji 'Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”.
Kończy się czas na zgłoszenia, na prośbę twórców zostały one wydłużone do 31 marca.
W Konkursie mogą wziąć udział dzieci, młodzież i dorośli twórcy ludowi z powiatów: dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego i nowosądeckiego.
Zgłaszać mogą się osoby indywidualnie, ale też grupy.
-Nasz region jest zagłębiem twórczości ludowej związanej z Wielkanocą – mówi etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Urszula Gieroń.
– Jeśli chodzi o sam fenomen plastyki obrzędowej, palm, pisanek, to można powiedzieć, że nasz region jest zagłębiem twórczości. Bardzo dużo uczestników bierze udział w konkursie, są to osoby zarówno z Powiśla, jak i Pogórza, są osoby, które przez wiele lat, albo indywidualnie, albo wraz z rodzinami, albo w ramach działań Kół Gospodyń Wiejskich, ośrodków kultury, prezentują swoje piękne prace.
Prace mogą być wykonane jedynie z naturalnych materiałów, bez tworzyw sztucznych.
Konkurs odbędzie się od 7 do 12 kwietnia 2025 r. w Muzeum Etnograficznym – Oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej (Tarnów, ul. Krakowska 10). Wystawa prac będzie czynna od 9 do 11 kwietnia, a w sobotę 12 kwietnia (10:00-11:45) odbędzie się Kiermasz Wielkanocny, po którym nastąpi ogłoszenie wyników Konkursu.
Głównym organizatorem Konkursu jest Muzeum Ziemi Tarnowskiej, a partnerem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.