Taryfy prądu – którą wybrać dla domu?

20250325105654 gc5dbb5ae32fe7f78b1daf7dbe8e3794bfda6fa7e6e2730146d7a83ef94a8638850e59af5deb57fd56edc8c26072eaa9ae7231219d6cd21c4ae9763c3a49f30f5 1280.jpg

Odbiorcy indywidualni stale poszukują wszelkich sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jednym z nich jest regularne porównywanie stawek u poszczególnych operatorów oraz zmienianie taryf prądu na aktualnie najkorzystniejszą. Zobacz, na co należy zwracać uwagę, jak porównywać dostępne opcje i zagwarantować sobie możliwie największe oszczędności!

Taryfa podstawowa dla gospodarstw domowych to G11. Charakteryzuje ją stała cena prądu w ciągu doby. G12 jest opcją dwustrefową – w godzinach szczytu (np. od 6:00 do 22:00 – każda spółka obrotu ma własne ustalenia) energia jest droższa, a w godzinach nocnych konsumenci płacą mniej. Wariant G12w dodaje okresy tańszego prądu w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Na https://mapaladowania.pl/blog/taryfa-g12w-ceny-pradu-w-noce-i-weekendy/ znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie wszystkich niuansów. Z kolei w taryfie G13 obowiązują 3 tzw. strefy czasowe – w ciągu dnia obowiązują trzy różne stawki za zużycie prądu. A tylko część spośród opcji do wyboru. 

G11, G12, G12w, G13 i inne. Co oznaczają litery i cyfry w nazwach taryf?

Wielka litera na początku służy wskazaniu grupy taryfowej. A dla dużych przedsiębiorstw zasilanych z sieci wysokiego napięcia, B dla średnich podmiotów korzystających ze średniego napięcia, C dla małych i średnich firm używających niskiego napięcia oraz G dla gospodarstw domowych. Pierwsza cyfra wskazuje moc umowną – 1 odpowiada niższej lub równej 40 kW (taką stosuje się w budynkach mieszkalnych), a 2 powyżej 40 kW. Z kolei druga cyfra wskazuje ilość tzw. stref, czyli ilość stawek, jakie obowiązują w ciągu doby.

Małe litery oznaczają dodatkowe warianty – najczęściej służą do wskazywania okresów z niższymi cenami prądu. Tutaj zróżnicowanie u poszczególnych operatorów jest zdecydowanie największe. Poniżej kilka wybranych przykładów:

Ceny prądu w grupach taryfowych dla gospodarstw domowych zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki

URE jest państwowym organem, powołanym do nadzoru rynku energii w Polsce. Sprzedawcy muszą uzyskać zgodę regulatora na zmiany cen i dostosowywać swoje oferty do „odgórnych widełek”. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który operator będzie najlepszy – zdarza się, że najniższa cena taryfowa za 1 kWh wcale nie jest równoznaczna z najlepszą dla odbiorcy stawką całkowitą za 1 kWh. Nadzór Urzędu Regulacji Energetyki ma zapewnić przejrzystość ofert oraz uczciwość operatorów wobec konsumentów.

Zadania URE obejmują również dbanie o rozwój konkurencji, liberalizację rynku energii oraz przeciwdziałanie powstawaniu monopoli. Regulator ma dbać o równowagę pomiędzy interesami dostawców, sprzedawców i odbiorców prądu. URE przeprowadza kalkulacje i ogłasza taryfy na kolejny rok kalendarzowy najpóźniej do 15 grudnia – ewentualnym korektom zawsze towarzyszy uzasadnienie. Oferty rynkowe nie są ich idealnym odzwierciedleniem (czasami proponowane są niższe stawki), choć powinny mieścić się w określonych ramach, by sprzedawca nie naraził się na kary.

Poszczególni operatorzy ustalają własne stawki za energię elektryczną czy godziny tańszego prądu

Taryfy strefowe czy przedpłatowe wymagają zamontowania dedykowanych liczników energii. W dużym uproszczeniu – rozważanie zmiany taryfy dla gospodarstwa domowego zwykle ma ekonomiczne uzasadnienie, gdy przynajmniej 25% całej konsumpcji prądu przypada na strefy z najniższymi cenami. Zasadniczo masz dwie opcje:

Wybór najlepszej grupy i taryfy prądu dla Twojego domu zależy przede wszystkim od zachowań, stylu życia i potrzeb domowników – spore znaczenie mają też okresy i godziny tańszego prądu u poszczególnych sprzedawców. Niektórzy intensywnie korzystają z urządzeń elektrycznych w ciągu dnia. Parzą kawę, wstawiają pranie, prasują i jeszcze pracują na home office przy komputerze – w takich okolicznościach taryfy wielostrefowe mogą okazać się nieopłacalne. Warianty G12 i G13 wymagają dokładnego planowania wszystkich czynności i obowiązków. Poleca się je szczególnie tym, którzy mają elektryczne ogrzewanie, systemy podgrzewania wody czy ułatwiające kontrolę rozwiązania smart home.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version