Mniej stresu i więcej ruchu. To dwa ważne czynniki, których wprowadzanie w życie może pomóc nam zachować odporność w czasie wiosennego przesilenia.
Jak mówi nowosądecki nefrolog i specjalista chorób wewnętrznych, Andrzej Fugiel, warto wziąć to sobie do serca, szczególnie przed zbliżającą się Wielkanocą, kiedy mamy sporo załatwień.
Kiedy nasz nastrój i zdrowie będą nam sprzyjały?
– Badania pokazały, że im więcej jest w nas spokoju, celebrowania kolacji, wspólnego świętowania, czyli chodzi o obniżanie własnych hormonów stresu. Proszę na to zwrócić uwagę, bo każde święta mają służyć obniżeniu poziomu stresu, a nie nasileniu.
Andrzej Fugiel radzi, aby mniej skupić się na nerwowym sprzątaniu i przedświątecznej bieganinie, a więcej czasu poświęcić na sferę ducha i relacji międzyludzkich, szczególnie w rodzinie.
Odporność w tym czasie jest ważna nie tylko ze względu na wiosenne przesilenie, ale też zmianę czasu z zimowego na letni, która będzie miała miejsce w ostatni weekend marca.
Takie okoliczności szczególnie niekorzystnie działają na zdrowie osób starszych, ale też chorych, między innymi na serce.

![Sportowcy z Wojnarowej doczekają się nowego stadionu. Ruszyła budowa [ZDJĘCIA] 2 wojnarowa boisko budowa](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/wojnarowa_boisko_budowa-350x250.jpg)


![Chełmiec będzie miastem? Obietnice gminy, ale też wątpliwości mieszkańców [ZDJĘCIA] 5 chelmiec miastem](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/chelmiec_miastem-350x250.jpg)







![To wpłynie na pacjentów w regionie. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe czekają zmiany [WIDEO] 13 Bodziony](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/Bodziony-120x86.jpg)

