Perspektywy Wiary. Chrystus i Kościół. Niezbędny czy zbędny? Katechezy online

hands 3452571 960 720

fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Chrystus tak – Kościół nie? M.in. na to pytanie odpowie ks. dr Tomasz Chrupek. Wykładowca teologii pastoralnej na UPJPII, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista poprowadzi kolejne katechezy online dla dorosłych. Inicjatywa jest związana z Rokiem Jubileuszowym.

W poniedziałki 17, 24 i 31 marca o godzinie 20.00 odbędą się kolejne spotkania w ramach Jubileuszowych Perspektyw Wiary. 

Dotychczas zrealizowano serię 'Nauka a wiara. Konflikt czy symbioza?’ z ks. dr hab. Tadeuszem Pabjanem. Kolejną jest 'Chrystus i Kościół. Niezbędny czy zbędny?’

Spotkania odbywać się będą w poniedziałki o godz. 20.00 na kanale YouTube.

Szczegóły są na stronie www.jubileusz.diecezjatarnow.pl

Tam również można znaleźć nagrania poprzednich katechez.

Tematy katechez:

17 marca
Chrystus tak – Kościół nie?

Czy wiara w Boga wymaga Kościoła? To pytanie może być zwodnicze, ponieważ to sam Bóg zapragnął dać człowiekowi Kościół jako drogę zbawienia. Niektórzy – zarówno wątpiący, jak i wierzący – zastanawiają się, czy Kościół jest konieczny do wiary? Często dzieje się tak, gdy postrzegany jest on jako przeszkoda utrudniająca relację z Bogiem. Tacy ludzie pragną kochać Chrystusa, ale na Kościół patrzą jedynie z punktu widzenia instytucji lub firmy. Czy można dążyć do Boga, pomijając Kościół? To pytanie zawiera pewną pułapkę, na którą w czasie wykładu spróbujemy znaleźć odpowiedź.

24 marca
Kościół jak magnes – nadal przyciągający czy odpychający?

W tym spotkaniu zastanowimy się wspólnie nad tym w jaki sposób Kościół u początków swego powstawania potrafił w bardzo szybkim tempie zdobyć tak wielu wyznawców? W czym tkwił powód tak wielkiego dynamizmu? Czy jest to nadal możliwe? Czy może o czymś zapomnieliśmy? Czy mamy jeszcze wciąż coś do zaoferowania? Od czego będzie to zależeć?

31 marca
Zasady obecności Kościoła w świecie

'Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić?’ (Mt 5, 13). Sobór Watykański II podjął tematykę relacji Kościoła do świata, zwracając uwagę nie tylko na obecność Kościoła w świecie, ale także na współpracę w dziedzinie doczesnej. Zaangażowanie Kościoła na rzecz rozwoju świata nie może być przypadkowe i dorywcze, lecz winno opierać się na jasnych zasadach, których przestrzeganie pozwoli uniknąć wielu problemów rodzących się na styku Kościół – świat. Otwarcie Kościoła na świat i jego problematykę nie oznacza przecież naiwnego zamykania oczu. W tym ostatnim wykładzie z tej serii zastanowimy się jakimi zasadami powinien kierować się Kościół we współczesnym świecie, by nadal pozostał Kościołem i nie utracił swojej tożsamości.

 

Exit mobile version